Rywalizacja o wyspy na Pacyfiku. Nowy premier zapowiada rewizję paktu z Australią

Źródło:
PAP
Chiny chcą zwiększać obecność militarną na Pacyfiku
Chiny chcą zwiększać obecność militarną na Pacyfiku
US Navy
Chiny chcą zwiększać obecność militarną na Pacyfiku US Navy

Nowy premier Vanuatu oświadczył, że dokona rewizji paktu o bezpieczeństwie pomiędzy jego krajem i Australią. Zawarcie tego paktu doprowadziło do dymisji poprzedniego premiera i wybrania nowego, opowiadającego się w przeszłości za zbliżeniem z Chinami. Media wiążą to z narastającą rywalizacją Chin i USA o wpływy na wyspach Pacyfiku.

Pakt o bezpieczeństwie zawarty w grudniu 2022 roku pomiędzy Vanuatu i Australią był jednym z głównych powodów odsunięcia od władzy poprzedniego premiera Ishmaela Kalsakau, wobec którego parlament przyjął wotum nieufności. Sato Kilman został w poniedziałek wybrany na jego następcę w tajnym głosowaniu.

Zmiana władzy w Vanuatu

Nowy premier Vanuatu Sato Kilman powiedział w wywiadzie dla australijskiej stacji ABC, że porozumienie to prawdopodobnie nie zostanie przedłużone w obecnym kształcie. - Nie jestem pewny, czy leży ono w najlepszym interesie Vanuatu - dodał.

Posłowie opozycji krytykowali pakt z Australią, oceniając, że wystawia on na szwank neutralny status Vanuatu oraz zagraża pomocy rozwojowej, jaką ten kraj uzyskuje od Chin, swojego największego zewnętrznego pożyczkodawcy. Kilman, który był już wcześniej premierem kraju w latach 2010-2013 i 2015-2016, opowiadał się wówczas za zbliżeniem z Pekinem.

VanuatuShutterstock

ZOBACZ TEŻ: O co na krańcu świata grają USA? Mikrowyspy jeszcze nigdy nie były tak ważne

Rywalizacja USA z Chinami

Umowa pomiędzy Vanuatu a Australią dotyczy zacieśnienia współpracy w kwestiach obronności, ochrony granic, policji i bezpieczeństwa lotniczego – podała agencja Reutera. Rzecznik australijskiej dyplomacji zapewnił, że Canberra szanuje "niezależny proces decyzyjny" Vanuatu i jest gotowa na rozmowy z nowym rządem w sprawie jego zastrzeżeń do paktu o bezpieczeństwie.

Vanuatu jest jednym z wyspiarskich państw Pacyfiku, które znalazły się w centrum rywalizacji o wpływy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Odkąd Chińska Republika Ludowa zawarła pakt o bezpieczeństwie z Wyspami Salomona, USA i ich sojusznicy, w tym Australia, starają się zniechęcić inne kraje regionu do zacieśniania relacji w tej dziedzinie z Pekinem. Niektórzy obawiają się, że Chiny mogą stworzyć na tych wyspach bazy wojskowe.

Główne wyspy Oceanii - regionu na środku PacyfikuMapy Google / tvn24.pl

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock