Znaleziono jego DNA w kawałku gumy do żucia. Został skazany za morderstwo

Źródło:
CNN, NBC News
Multnomah, Oregon, USA
Multnomah, Oregon, USA
Multnomah, Oregon, USA

Barbara Tucker została zamordowana w styczniu 1980 roku. Chociaż od jej śmieci minęło ponad 40 lat, dopiero teraz udało się doprowadzić sprawę tej zbrodni do końca. Sąd hrabstwa Multnomah w stanie Oregon winnym uznał 60-letniego dziś Roberta Plymptona. Kluczem do znalezienia sprawcy morderstwa sprzed lat okazało się DNA znalezione w kawałku wyrzuconej gumy do żucia.

Jak wynika z komunikatu prasowego prokuratury okręgowej hrabstwa Multnomah, 60-letni obecnie Robert Plympton został w zeszłym tygodniu uznany za winnego morderstwa pierwszego stopnia na dziewiętnastoletniej Barbarze Tucker.

W komunikacie napisano, że 15 stycznia 1980 roku Tucker została "porwana, była molestowana i pobita na śmierć". Plympton nie przyznał się do winy, a jego prawnicy będą się odwoływać od decyzji dotyczącej jego skazania.

Biuro prokuratora poinformowało, że Plympton oczekuje na zasądzenie wymiaru kary w areszcie w hrabstwie Multnomah. Rozprawa jest zaplanowana na czerwiec.

Relacje świadków

W publikacji amerykańskiej telewizji CNN, powołującej się na materiały prokuratury, przytoczono relacje świadków, którzy mieli widzieć Barbarę Tucker przed zabójstwem. Opowiadali, że widzieli kobietę "wymachującą rękami i z zakrwawioną twarzą", twierdzili również, że widzieli "mężczyznę wyglądającego zza krzaków w pobliżu parkingu (przy gmachu uczelni)".

Jeden ze świadków opowiadał również, że "słyszał krzyk kobiety i widział w oddali dwie postacie", natomiast czwarty świadek zeznał, że "widział kobietę z błotem na spodniach, wymachującą rękami na poboczu drogi".

Ciało Tucker zostało znalezione w pobliżu parkingu przez studentów udających się na zajęcia do college'u w Gresham - podano w komunikacie prokuratury.

Postęp nad badaniami DNA pozwolił wrócić do sprawy

Przez wiele lat sprawa zabójstwa Barbary Tucker pozostawała niewyjaśniona. Śledczy rzucili na nią nowe światło dzięki postępowi w technologii DNA - zaznacza NBC News. W 2000 roku wymazy DNA pobrane podczas sekcji zwłok Tucker zostały przesłane do laboratorium kryminalistycznego policji stanu Oregon w celu analizy i sporządzono z nich profil DNA.

Następnie w 2021 roku genetyk z firmy Parabon Nanolabs, zajmującej się technologią DNA, zidentyfikowała Plymptona jako prawdopodobnego "współautora nieznanego profilu DNA opracowanego w 2000 roku" - czytamy w komunikacie.

Barbara Tucker została zamordowana w styczniu 1980 rokuGresham Police Department

Kawałek gumy do żucia dał odpowiedź

Policja w mieście Gresham w stanie Oregon odkryła, że Plympton mieszka w Troutdale, innym mieście na terenie tego stanu, i zaczęła go obserwować. Detektywi, kiedy zaobserwowali, jak mężczyzna wypluwa kawałek gumy do żucia na ziemię, zabrali ją i przekazali ją do laboratorium kryminalistycznego w celu analizy. "Laboratorium ustaliło, że profil DNA uzyskany z gumy do żucia jest zgodny z profilem DNA uzyskanym z wymazów DNA Tuckera z 2000 roku" – podało biuro prokuratora hrabstwa Multnomah Plympton został aresztowany 8 czerwca 2021 roku.

Bliscy Barbary Tucker podczas procesuGresham Police Department

Autorka/Autor:mjz

Źródło: CNN, NBC News

Źródło zdjęcia głównego: Gresham Police Department