ONZ: widmo głodu w Afryce Zachodniej największe od 10 lat

Źródło:
PAP
Sudan Południowy zagrożony głodem
Sudan Południowy zagrożony głodem
Reuters Archive
Sudan Południowy zagrożony głodemReuters Archive

Przedstawiciele ONZ ostrzegają przed głodem zagrażającym 45 milionom obywateli Burkina Faso, Mali, Nigru, północnej Nigerii i Mauretanii. W ostatnim roku liczba dzieci przyjętych do szpitali w rejonie Sahelu z powodu niedożywienia wzrosła o 31 procent - przekazała ekspertka UNICEF.

Głód zagraża przede wszystkim 45 milionom mieszkańców Burkina Faso, Mali, Nigru, północnej Nigerii i Mauretanii - poinformowali we wtorek eksperci ONZ podczas konferencji prasowej w stolicy Senegalu, Dakarze.

W ostatnim roku liczba dzieci przyjętych do szpitali w rejonie Sahelu z powodu niedożywienia wzrosła o 31 procent - przekazała ekspertka UNICEF do spraw żywności Ann Defraye.

Dżihadyści ograniczają działania organizacji humanitarnych

W Mali i Burkina Faso sytuację pogarszają nieustanne ataki dżihadystów z Al-Kaidy i Państwa Islamskiego, którzy blokują wsie i miasteczka, odcinając dostęp do ziemi rolnej i zaminowując drogi. Organizacje humanitarne zmuszone są dostarczać tam żywność drogą lotniczą, co znacznie utrudnia i zwiększa koszty pomocy.

ONZ alarmuje w sprawie niedożywionych dzieciSadik Gulec / Shutterstock.com

Ludność cywilna ucieka do sąsiednich krajów, co sprawia, że głód ogarnia też takie państwa jak Togo i Benin, gdzie liczba osób zagrożonych niedożywieniem wynosi już milion, blisko dwa razy więcej niż rok temu.

Po raz pierwszy oba te państwa zwróciły się do organizacji humanitarnych z prośbą o pomoc w rozlokowaniu i wyżywieniu uchodźców - podaje ONZ.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sadik Gulec / Shutterstock.com