Komisarz ONZ ostrzega przed falą uchodźców klimatycznych. "Może chodzić o miliony ludzi"

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw//kwoj
Źródło:
Reuters

Świat musi przygotować się na nadejście fali uchodźców, którzy opuszczą swoje domy w związku ze zmianami klimatu - powiedział we wtorek w Davos wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. Jak dodał, uciekinierami mogą stać się miliony osób, także z państw rozwiniętych.

W rozmowie z agencją Reutera podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Grandi odniósł się do rezolucji ONZ, która przewiduje, że osoby uciekające ze swojego kraju w rezultacie zmian klimatu powinny być potraktowane jak uchodźcy.

Przełomową decyzję, jak określiła ją agencja Reutera, Komisja ONZ ds. Praw Człowieka podjęła w poniedziałek. Jest ona rezultatem sprawy, jaką mieszkaniec pacyficznego Kiribati Ioana Teitiota wytoczył władzom Nowej Zelandii w związku z odmową udzielenia mu azylu jako uchodźcy klimatycznemu.

- Prawo mówi, że jeśli czyjeś życie jest zagrożone w związku ze zmianami klimatu i jeśli osoba ta przekroczy granicę innego państwa, nie powinna ona zostać cofnięta. Dzieje się tak ze względu na to, że jej życie jest zagrożone tak samo jak osoby uciekającej przed wojną czy prześladowaniami - tłumaczył Grandi.

Grandi: musimy być gotowi na wielką falę uchodźców

Jak wskazał wysoki komisarz, "musimy być gotowi na wielką falę ludzi, którzy opuszczą swoje domy mimo woli". - Nie chciałbym spekulować, o ilu osobach mówimy, jednak według naszych wyliczeń może chodzić o miliony - powiedział.

PAP

Agencja Reutera wśród potencjalnych zagrożeń, które mogą skutkować niekontrolowanym napływem uchodźców klimatycznych wymieniła: pożary lasów, jak np. te w Australii; ryzyko, które dla niektórych państw wyspiarskich stanowi podnoszenie się poziomu mórz; wyniszczanie upraw i farm w państwach subsaharyjskiej Afryki; powodzie.

Jak podkreślił Reuters, przez lata UNHCR - agenda ONZ do spraw uchodźców - pomagała głównie osobom z ubogich krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Problem zmian klimatu może jednak dotknąć także kraje rozwinięte. - To kolejny dowód na to, że problem migracji jest wyzwaniem globalnym, nieograniczającym się jedynie do kilku państw - powiedział Grandi.

PAP

UNHCR pomaga milionom uchodźców

UNHCR dysponuje budżetem w wysokości 8,6 miliardów dolarów. Suma ta, w związku z konfliktami w Iraku, Afganistanie i Syrii, wzrosła z miliarda dolarów w roku 1990.

Obecnie z pomocy tej organizacji korzysta 70 milionów ludzi. Największa liczba uchodźców i osób oczekujących na azyl, cztery miliony, znalazła schronienie w Turcji. Są to głównie mieszkańcy Syrii, pogrążonej od 2011 roku w wojnie domowej.

Źródło: Reuters

Autor:ft//rzw//kwoj

Tagi:
Raporty: