ONZ przyjmuje rezolucję w sprawie zaprzeczania Holokaustowi. Jair Lapid "docenia decyzję polskiego rządu"

Źródło:
PAP
ONZ przyjmuje rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi
ONZ przyjmuje rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi
Twitter/PLinUN
ONZ przyjmuje rezolucję ws. zaprzeczania HolokaustowiTwitter/PLinUN

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przyjęło jednogłośnie rezolucję w sprawie zaprzeczania Holokaustowi. W rezolucji znalazły się poprawki proponowane przez Polskę, między innymi na temat docenienia roli ruchów oporu przeciwko nazistom oraz osób ratujących Żydów. Poparcie przez Polskę rezolucji docenił szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid.

W 80. rocznicę konferencji w Wannsee, kiedy grupa niemieckich przywódców III Rzeszy ustaliła plan "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie zaprzeczania Holokaustowi. To pierwszy przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie oficjalny dokument ONZ, w którym zawarto definicję Holokaustu opierającą się na tej przyjętej w 2013 roku przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA), którego członkiem jest także Polska.

Rezolucja ONZ przyjęta z proponowanymi przez Polskę poprawkami

Jak podkreśliło Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ, w tekście znalazły się proponowane przez Polskę poprawki. Chodzi między innymi o fakt, że według definicji IHRA do negacji Holokaustu i zniekształcanie prawdy o nim zalicza się również próby rozmycia odpowiedzialności za utworzenie niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci poprzez obarczanie winą innych narodów, co ma znaczenie wobec powtarzających się sformułowań o "polskich obozach śmierci".

Wśród innych proponowanych przez Polskę poprawek znalazły się fragmenty honorujące odwagę i poświęcenie członków ruchów oporu prowadzących walkę z nazistami, a także wyrażające uznanie dla osób ratujących i pomagających ratować Żydów.

W rezolucji wyraźnie zaznaczono też, że wśród ofiar niemieckich obozów byli przedstawiciele innych narodowości, włączono też wyrazy uznania dla państw członkowskich aktywnie zaangażowanych w pielęgnowanie miejsc pamięci o Holokauście i jego ofiarach.

"Doceniam decyzję polskiego rządu o poparciu dzisiejszej rezolucji ONZ w sprawie walki z negowaniem Holokaustu na całym świecie. To właściwe zachowanie" – napisał na Twitterze szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid.

"Zaprzeczanie Holokaustowi rozrasta się jak rak"

Zgłaszając rezolucję, przedstawiciel Izraela Gilad Erdan stwierdził, że przez lata charakter negacjonizmu ewoluował z jednoznacznego zaprzeczania zbrodni do rozmywania prawdy o nim i o jego skali. Dodał, że w rozprzestrzenianiu tych kłamstw udział mają media społecznościowe, które w niewystarczający sposób reagują na lansowanie takich narracji.

Zaznaczył też, że część państw wchodzących w skład Zgromadzenia Ogólnego również miała swój udział w promocji negacjonizmu, czyniąc aluzję m.in. do Iranu. - Zaprzeczanie Holokaustowi rozrasta się jak rak. Rozrasta się na naszej wachcie. Przyszedł czas na naprawienie historycznych błędów - powiedział.

W odpowiedzi przedstawiciel Iranu oskarżył Izrael o wykorzystywanie pamięci o Holokauście, o "ukrywanie własnych zbrodni i własnego ludobójstwa".

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/PLinUN