ONZ nie chce Rosjan na Wzgórzach Golan

Aktualizacja:

ONZ nie może przyjąć propozycji Władimira Putina. Prezydent Rosji powiedział w piątek, że jego kraj jest gotowy wysłać na Wzgórza Golan swoich żołnierzy, by zastąpili kontyngent austriacki wycofywany ze względów bezpieczeństwa z sił ONZ w tym regionie.

- Porozumienie między Syrią a Izraelem nie pozwala stałym członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ na uczestniczenie w siłach UNDOF (misji ONZ na Wzgórzach Golan) - wyjaśnił rzecznik ONZ Martin Nesirky.

Putin bardzo chciał pomóc

Dodał, że po decyzji władz w Wiedniu o wycofaniu kontyngentu z tej misji trwają poszukiwania kraju, który zdecydowałby się wysłać na Wzgórza Golan swoich żołnierzy. Nesirky nie wymienił jednak żadnego państwa, które zgłosiło gotowość przystąpienia do UNDOF. Rada Bezpieczeństwa ONZ ma rozpocząć konsultacje w tej sprawie w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego.

Wcześniej w piątek Putin powiedział: - Mając na uwadze złożoną sytuację, jaka powstaje obecnie na Wzgórzach Golan, moglibyśmy zastąpić odchodzący z tego regionu kontyngent austriacki.

Zaznaczył, że może się to stać jedynie wówczas, gdy regionalne mocarstwa będą tym zainteresowane i jeśli sekretarz generalny ONZ poprosi o to Moskwę.

Putin, który wypowiadał się na spotkaniu z wojskowymi, przypomniał, że niedawno spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, który prosił, by Rosja zwiększyła swój udział w oenzetowskich misjach pokojowych.

Austria nie chce się mieszać. Izrael żałuje

Po tym jak syryjska armia odzyskała w czwartek kontrolę nad przejściem granicznym Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan, które wcześniej na krótko wpadło w ręce rebeliantów, Austria oświadczyła, że wobec niepokojów nie będzie uczestniczyć w misji ONZ w tym rejonie.

Powiadomiła o swojej decyzji ONZ. Kanclerz Austrii Werner Faymann oraz wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger we wspólnym komunikacie napisali, że "wydarzenia z rana pokazały, iż nie należy zwlekać" z decyzją o wycofaniu się z misji. W skład 1000-osobowej misji UNDOF wchodzi ok. 380 Austriaków i ich wycofanie się oznaczać będzie wyraźne osłabienie misji. - Austria była kośćcem misji i jej wycofanie się zaważy na zdolności operacyjnej - powiedziała rzeczniczka sił pokojowych ONZ Josephine Guerrero. Dodała, że jest omawiany termin wycofania się Austriaków i - z innymi państwami - kwestia zastąpienia austriackich żołnierzy. Żal z powodu decyzji Austrii wyraziły władze Izraela. Izraelskie MSZ podkreśliło, że ceni zaangażowanie i długotrwały wkład Austriaków w działania sił pokojowych na Bliskim Wschodzie i żałuje decyzji Wiednia. W oświadczeniu wyrażono nadzieję, że ONZ dotrzyma zobowiązań wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa z roku 1974 o utworzeniu UNDOF.

Niespokojne Wzgórza

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Siły pokojowe ONZ na Wzgórzach Golan (UNDOF), z których wycofuje się Austria, patrolują utworzoną tu na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefę buforową. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, którą patrolują siły pokojowe ONZ. Strefa w założeniu ma być wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w ostatnich miesiącach dochodzi tam do walk między siłami Baszara el-Asada a rebeliantami.

Autor: mtom, adso / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: