Amerykańska polityka wobec Kuby potępiona w ONZ 28. rok z rzędu


Brazylia po raz pierwszy w historii nie poparła rezolucji potępiającej amerykańskie embargo gospodarcze przeciwko Kubie, głosowanej na forum ONZ co roku, niezmiennie od niemal 30 lat.

Od 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjmuje co roku rezolucję pozbawioną mocy prawnej, krytykującą amerykańską blokadę gospodarczą Kuby. W czwartek za przyjęciem rezolucji zagłosowało 187 państw, przeciw były USA, Izrael i Brazylia. Ukraina i Kolumbia wstrzymały się od głosu, a Mołdawia nie wzięła udziału w głosowaniu.

W 2018 roku za przyjęciem rezolucji zagłosowało 189 państw, przeciw były dwa (USA i Izrael), żadne nie wstrzymało się od głosu.

Agencja Reutera pisze, że zmiana polityki Brazylii wobec Kuby była kolejną podjętą przez prezydenta Jaira Bolsonaro próbą zbliżenia się do prezydenta USA Donalda Trumpa.

USA prawie zawsze głosowały przeciw przyjęciu rezolucji. Wyjątkiem był 2016 rok, kiedy to zacieśniły relacje z Kubą i wstrzymały się od głosu.

Embargo USA wobec Kuby

- Stany Zjednoczone nie są odpowiedzialne za niekończące się wykorzystywanie ludzi przez kubański reżim - powiedziała przed głosowaniem Kelly Craft, ambasador USA przy ONZ.

- Jako przywódcy mamy przede wszystkim obowiązek bronić tych, którzy nie mają głosu, dzisiaj w szczególności obywateli Kuby - dodała.

Amerykańskie embargo wobec Kuby ustanowiono oficjalnie 7 lutego 1962 roku, za administracji Johna F. Kennedy'ego, ale pewne sankcje Waszyngton wprowadził już w 1959 roku, niemal bezpośrednio po zwycięstwie partyzantów Fidela Castro, którzy obalili dyktaturę prezydenta Fulgencio Batisty.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP