Ołena Zełenska w Izbie Gmin: potrzebujemy zwycięstwa, ale też sprawiedliwości

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska podczas wystąpienia w Izbie Gmin wezwała brytyjskich posłów do "zjednoczenia światowej społeczności" i pomocy w zakończeniu konfliktu Ukrainy z Rosją. Podkreśliła, że Ukraina potrzebuje nie tylko zwycięstwa, ale i sprawiedliwości.

Przebywająca z wizytą w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała brytyjskich posłów do "zjednoczenia światowej społeczności" i pomocy w zakończeniu konfliktu Ukrainy z Rosją.

Przemawiając w Izbie Gmin, Zełenska porównała rosyjskie bombardowanie ukraińskich miast do nalotów na Wielką Brytanię dokonywanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. W trakcie przemówienia pokazała zdjęcia przedstawiające efekty ostatnich rosyjskich ataków lotniczych.

Ołena Zełenska: potrzebujemy zwycięstwa, ale też sprawiedliwości

- Wasza wyspa przetrwała naloty, które były identyczne z tymi, które Rosja przeprowadza, by rzucić nas na kolana. Codziennie słyszymy syreny identyczne z tymi, które słyszały pokolenia Brytyjczyków. Wy się nie poddaliście i my się nie poddamy - zapewniła.

Ale zaznaczyła, że przetrwanie napaści to nie wszystko. - Zwycięstwo nie jest jedyną rzeczą, której potrzebujemy, potrzebujemy sprawiedliwości - powiedziała Zełenska, dodając: "przyszłam do was po sprawiedliwość, bo ona doprowadzi do zakończenia tej wojny".

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska podczas wystąpienia w Izbie GminTwitter/ZelenskaUA

Wskazała, że dla mieszkańców zbombardowanych brytyjskich miast niemożliwe byłoby zaakceptowanie sytuacji, w której osoby za to odpowiedzialne uniknęłyby pociągnięcia do odpowiedzialności. - Ukraińcy dotknięci atakami Rosji zasługują na taką samą sprawiedliwość - podkreśliła.

Zełenska w Wielkiej Brytanii

Spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle, który zapowiadając przemówienie ukraińskiej pierwszej damy, mówił, że jej wizyta musi "ponownie nas obudzić". Jak zaznaczył, Wielka Brytania musi unikać myślenia, że wojna "toczy się w odległym kraju" i "nie ma na nas wpływu". - Jeśli Putin wygra, inne narody będą na jego celowniku - podkreślił.

Wcześniej w budynku parlamentu Zełenska otworzyła wystawę fotografii przedstawiających rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. W wygłoszonym tam przemówieniu podkreśliła, że "pokazuje ona tylko niewielki fragment okrucieństw", które są popełniane w jej kraju.

Wystawa zatytułowana "Rosyjskie zbrodnie wojenne" będzie pokazywana do 9 grudnia. Wcześniej prezentowana była w Davos podczas Światowego Forum Gospodarczego, w brukselskich siedzibach NATO i Parlamentu Europejskiego oraz w gmachu ONZ podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ZelenskaUA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości