Świat

Obama pod Bramą Brandenburską: arsenał atomowy będzie zmniejszony o 1/3

Świat


Tłumaczył się już z inwigilacji obywateli UE w rozmowie z kanclerz Angelą Merkel, potem przemówił do samych Niemców pod Bramą Brandenburską. Barack Obama porwał berlińczyków swoją swobodą, zdejmując marynarkę, nim na dobre zaczął przemawiać, a później obiecał publicznie m.in. likwidację więzienia Guantanamo.

16:20

Barack Obama zapewnił też Berlińczyków, że USA będą zabiegały o powstrzymywanie rozwoju programów atomowych Korei Północnej i Iranu. CNN przypomina z tej okazji, że w 2014 r. prezydent USA zaplanował przyjazd na szczyt światowych przywódców dot. bezpieczeństwa atomowego, zapowiedziany w holenderskiej Hadze.

16:10

Tak środowe popołudnie w Berlinie widział "Die Welt"...

Obama zredukuje arsenał atomowy o 1/3, bez marynarkiDie Welt
16:06

Prezydent stwierdził też, że "USA zrobią więcej, by zadbać o klimat".

15:54

- Musimy skończyć z przeświadczeniem, że jesteśmy w stanie ciągłej wojny z terroryzmem. Dlatego podwoimy wysiłki jako USA, by zlikwidować więzienie Guantanamo - deklaruje Obama.

15:49

Obama będzie negocjował z Rosją, by pozbyć się nawet 1/3 tego arsenału. Umiarkowane brawa pod Bramą Brandenburską.

15:48

Obama chce "wzmocnić wysiłki", by zredykować wielkość arsenału jądrowego na świecie. Chce, by arsenał atomowy USA i Rosji zmalał do poziomu z lat 50-tych.

15:47

15:46

Musimy stworzyć gospodarkę, która daje szanse wszystkim, nie tylko tym stojącym u szczytu - mówi prezydent USA, odnosząc się zapewne do trwających właśnie rozmów o strefie wolnego handlu między Unią i Stanami.

15:44

- Jesteśmy silniejsi, gdy wszyscy nasi synowie i córki mają takie same szanse, co nasi mężowie i żony, gdy witamy imigrantów przynoszących nasze marzenia i talenty, gdy chodzimy dokościoła, meczetu, synagogi, gdy wspieramy gejów i lesbijki, gdy pilnujemy, by byli równo traktowani przez prawo - wymienia.

15:43

15:42

Wartości i kapitał USA i Europy muszą "prowadzić świat w nadziei".

15:42

- Możemy się cieszyć komfortem, ale setki milionów cierpią głód. Nie jesteśmy naprawdę bogaci - dodaje.

15:41

- Tak długo jak istnieje broń masowej zagłady, nie jesteśmy bezpieczni - mówi Obama.

15:40

Obama przypomina wizytę prezydenta Johna Kennedy'ego w 1963 r. w Berlinie, o czym - jak stwierdził - przypomniała mu kanclerz Merkel. - "Ich bin ein Berliner" rozbrzmiewa w historii - przypomniał słowa swojego poprzednika Obama.

15:38

Teraz prezydent USA przypomina niektóre zapisy z niemieckiej konstytucji. To akurat może się przydać, bo akurat czytaniem konstytucji w wolnym czasie mało kto się zajmuje.

15:35

15:34

Obama przypomina, że w Berlinie i w Niemczech żyli "poeci i myśliciele". M.in. Emmanuel Kant. Nie wiadomo za bardzo, dlaczego przypomniał jego, bo ten akurat żył w Królewcu, a więc dzisiejszym Obwodzie Kaliningradzkim. W Berlinie nigdy kariery nie zrobił.

15:32

15:32

- Dziękuję wam za gorące powitanie. Tak gorące, że chyba zdejmę marynarkę i zapraszam wszystkich, którzy też chcą to zrobić. Możemy być o wiele mniej formalni, gdy jesteśmy wśród przyjaciół - mówi.

15:31

Obama przypomina Berlińczykom, że ich miasto było kiedyś podzielone.

15:29

Prezydent Obama i kanclerz Merkel siedzą już sobie wygodnie na świeżym powietrzu, na krzesełkach i za kuloodpornym parawanem. Bardzo możliwe, że tysiące obserwujących to wydarzenie mieszkańców miasta w ogóle nie widzi przybysza, tylko świetliste ekrany odbijające światło słoneczne. Bo w Berlinie piękny dzień.

15:20

W Berlinie paraliż. W Warszawie już to mieliśmy...

15:19
15:13

Prezydent Obama jest w Berlinie kilkanaście godzin, a już zdążył stwierdzić, że wszystkie uwagi płynące z Brukseli i kolejnych stolic europejskich pod adresem programu inwigilacji PRISM stosowanego przez USA są "na wyrost". - Interwencje w sferę prywatną (obywateli) są bardzo ograniczone i odbywają się pod kontrolą sądu - powiedział Obama po spotkaniu z Angelą Merkel. Należy więc wierzyć, że Amerykanie mają chyba najsprawniej działające sądownictwo na świecie, jeżeli jest ono w stanie decydować o tym, czy państwo wchodzi "z butami" w życie każdego ze 120 mln inwigilowanych obywateli zgodnie z prawem.

Obama przybył do Berlina, po raz pierwszy jako prezydent USA, we wtorek wieczorem, prosto ze szczytu G8 w Irlandii Północnej. Punktem kulminacyjnym 25-godzinnej wizyty będzie jego przemówienie przed Bramą Brandenburską.

O redukcji arsenału jądrowego?

Według agencji Reutera, powołującej się na anonimowego członka delegacji Obamy, prezydent skoncentruje się w przemówieniu na kwestii broni jądrowej. Ta tematyka jest mu dobrze znana, ponieważ od początku swojej prezydentury deklaruje przywiązanie do redukcji arsenałów nuklearnych.

W Berlinie Obama ma ogłosić, że będzie dążyć do kolejnego zmniejszenia liczby gotowych do użycia rakiet z głowicami atomowymi. Cięcie ma wynieść około jednej trzeciej broni pozostawionej w linii na mocy ostatniego porozumienia z Rosją, tak zwanego "Nowego START". Według układu podpisanego przez Obamę i Miedwiediewa w Pradze w 2010 roku, oba kraje pozostawią w linii jedynie 700 rakiet i bombowców z maksymalnie 1550 głowicami jądrowymi.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: