"NYT": Pentagon pomoże Ukrainie ustalić pozycje wyrzutni używanych przez separatystów

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Pentagon i amerykańskie agencje wywiadowcze opracowują plan, który umożliwiłyby administracji Obamy przekazanie informacji na temat pozycji posiadanych przez prorosyjskich separatystów wyrzutni rakiet ziemia-powietrze - donosi "New York Times". Gazeta powołuje się na amerykańskich urzędników.

Informacje te miałyby wspomóc ukraińską armię w walce z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

Źródła gazety twierdzą, że propozycja nie była jeszcze dyskutowana w Białym Domu. "NYT" zwraca uwagę, że administracja Obamy zatwierdziła już ograniczoną wymianę informacji wywiadowczych z Ukrainą. Dodaje jednak, że istnieją obawy, że przekazanie takich informacji spowoduje większe uwikłanie się USA w konflikt na Ukrainie i kolejnych napięć w relacjach z Rosją.

USA: Rosja ostrzeliwuje Ukrainę

Stany Zjednoczone oświadczyły w czwartek, że Rosja ostrzeliwuje artylerią ze swego terytorium przez granicę pozycje wojsk ukraińskich na Ukrainie, wspierając w ten sposób prorosyjskich separatystów w ich konflikcie z Kijowem.

Rosja konsekwentnie zaprzecza, by była uwikłana w zbrojny konflikt na wschodzie Ukrainy, ale USA oraz ich europejscy sojusznicy oskarżają Moskwę o podsycanie rebelii, w tym poprzez dostawy broni, i w odpowiedzi nałożyli na nią sankcje. Rosyjskie MSZ oświadczyło w sobotę, że administracja prezydenta USA Baracka Obamy, która wspiera rząd w Kijowie, w pewnym stopniu ponosi odpowiedzialność za konflikt na Ukrainie "i jego poważne konsekwencje".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//rzw / Źródło: New York Times, pravda.com.ua, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Vitaly V. Kuzmin

Raporty: