Nowy rząd Chin oficjalnie zatwierdzony. Były ambasador w Tokio szefem MSZ

Aktualizacja:

Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, czyli chiński parlament, formalnie zatwierdził nowy rząd, w tym czterech wicepremierów i 59-letniego byłego ambasadora ChRL w Japonii Wanga Yi na stanowisku ministra spraw zagranicznych.

Ten dyplomata, odpowiedzialny również od roku 2008 za stosunki z Tajwanem, zastąpi dotychczasowego szefa MSZ Yanga Jiechi. Agencja AFP zwraca uwagę, że wybór b. ambasadora Chin w Japonii (2004-2007) na szefa dyplomacji jest znamienny w sytuacji, gdy od września ub. r. stosunki na linii Pekin-Tokio zaognia spór terytorialny o wyspy Diaoyu (jap. Senkaku) na Morzu Wschodniochińskim.

Nowy szef dyplomacji ma również przed sobą zadanie w postaci uregulowania ostatnio nadszarpniętych relacji z Koreą Północną, która w lutym dokonała trzeciej próby nuklearnej. Wang Yi był w latach 2007-2008 przedstawicielem Chin w rozmowach sześciostronnych (USA, Rosja, Chiny, Japonia, Korea Płn., Korea Płd.), mających na celu ukrócenie nuklearnych ambicji Phenianu.

Z kolei Yang Jiechi otrzymał stanowisko doradcy rządowego ds. zagranicznych, zastępując na tym stanowisku Dai Bingguo.

Czterech wicepremierów

W sobotę mianowano również czterech wicepremierów. Zostali nimi: Wang Yang - uważany za orędownika reform gospodarczych i politycznych obecny szef Komunistycznej Partii Chin w bogatej południowochińskiej prowincji Guangdong; Zhang Gaoli - jeden z siedmiu najwyższych rangą polityków w kierownictwie KPCh; Liu Yandong - dotychczasowa doradczyni rządu oraz Ma Kai - dotychczasowy doradca rządowy i sekretarz generalny Rady Państwowej.

Nowym ministrem finansów został dotychczasowy szef chińskiego państwowego funduszu inwestycyjnego China Investment Corp. (CIC) Lou Jiwei.

Ministerstwem handlu w rządzie Li Keqianga - zatwierdzonego na stanowisku premiera w piątek - będzie kierował dotychczasowy wiceminister w tym resorcie Gao Hucheng. Z kolei resort obrony obejmie Chang Wanquan, który nadzorował do tej pory ambitny program kosmiczny ChRL i jest również zwolennikiem modernizacji chińskiej armii.

Parlament zatwierdził również szefa Komisji ds. Rozwoju i Reform, czyli państwowego ciała ds. planowania gospodarczego; został nim Xu Shaoshi, dotychczasowy minister ds. gruntów i zasobów naturalnych.

Obradują od 5 marca

Obecna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych rozpoczęła się 5 marca i ma potrwać do niedzieli.

Chociaż od dawna wiadomo, kto obejmie poszczególne funkcje, a rola parlamentu w procesie przekazania władzy jest wyłącznie fasadowa, oficjalne media szczegółowo opisują obrady i głosowania, nazywając je "wyborami członków rządu". Są to "wybory niekonkurencyjne" - wyjaśnia agencja Xinhua - co oznacza, że na każde z wysokich stanowisk kandyduje tylko jeden polityk.

Wybór nowego premiera i nominacja w czwartek 59-letniego Xi Jinpinga na prezydenta wieńczą proces zmiany pokoleniowej na szczytach chińskich władz, drugiej przeprowadzonej w sposób planowy od przejęcia władzy przez komunistów w 1949 r. Wiceprezydentem został Li Yuanchao, a przewodniczącym parlamentu - Zhang Dejiang.

Autor: abs\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: