Nowy Jork pozywa brytyjski bank. Inwestorzy mieli stracić 20 mld dolarów


Jak informuje BBC, prokurator Generalny stanu Nowy Jork Eric Schneiderman oskarżył bank JP Morgan Chase o to, że dopuścił się nadużyć wobec inwestorów. Mieli oni stracić ponad 20 mld dol. na papierach wartościowych wspartych długiem hipotecznym.

Tego typu papierami handlował bank Bear Stearns, który w marcu 2008 r. został przejęty przez JP Morgan w stanie bliskim upadku. JP Morgan zaprzecza zarzutom i zapowiada, że da im odpór.

Kupili długi, niech zapłacą za długi

Cywilno-prawne powództwo skierowane przez Schneidermana oskarża bank Bear Stearns o to, że nie zadbał o to, by amerykański dług hipoteczny, będący zabezpieczeniem dla papierów wartościowych, był odpowiednio wysokiej jakości.

Schneiderman argumentuje, że JP Morgan przejmując Bear Stearnsa odpowiada za niego i powinien zrekompensować straty inwestorom. Sumy ewentualnego odszkodowania nie wymieniono.

"Jest to pierwsza akcja, będąca efektem prac grupy roboczej stworzonej przez prezydenta Baracka Obamę dla analizy powodów finansowego krachu z 2008 r." - stwierdza BBC.

Papiery wartościowe - zwykle obligacje wsparte amerykańskim długiem hipotecznym wysokiego ryzyka - były sprzedawane przez niektóre banki inwestycyjne innym bankom i inwestorom, jako oferta inwestycyjna. Były w obrocie, bo uważano je za atrakcyjną lokatę niskiego ryzyka, ponieważ agencje ratingowe wyceniały je wysoko.

Po krachu na amerykańskim rynku nieruchomości okazały się jednak "toksycznymi" aktywami. Po czterech latach uważa się je za zapalnik globalnego kryzysu finansowego.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP