"Nie" dla niepodległości Nowej Kaledonii. "Wyborcy potwierdzili pragnienie, by pozostać częścią Francji"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, France24

Mieszkańcy Nowej Kaledonii opowiedzieli się przeciwko niepodległości od Francji - przekazała tamtejsza komisja wyborcza. Było to drugie z trzech możliwych głosowań nad niepodległością tego terytorium. Pierwsze odbyło się przed dwoma laty. 

Zgodnie z porozumieniami w Numei, Nowokaledończycy mają prawo do zorganizowania trzech referendów niepodległościowych. Mieszkańcy tej byłej francuskiej kolonii karnej, obecnie stanowiącej terytorium zamorskie Francji, w pierwszym referendum w 2018 roku także opowiedzieli się za pozostaniem we wspólnocie. Wtedy głos na "nie" oddało blisko 57 procent wyborców.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W niedzielnym referendum przeciwko niepodległości głosowało 53,26 procent mieszkańców Nowej Kaledonii przy frekwencji wynoszącej 85,64 procent - wynika z informacji przekazanych przez lokalną komisję wyborczą.

Mimo słabszego wyniku opcji pozostania przy Francji niż przed dwoma laty, agencja Reutera oceniła, że i tak jest ona ulgą dla rządu w Paryżu, który w okresie przedreferendalnym zaangażował całe siły w walkę z pandemią COVID-19. - Wyborcy potwierdzili swoje pragnienie, by pozostać częścią Francji. Jako przywódca naszego państwa, z wdzięcznością przyjmuję ten wynik, który stanowi akt zaufania wobec Republiki - oświadczył prezydent Emmanuel Macron w wystąpieniu publicznym.

CZYTAJ WIĘCEJ. Czemu Nowa Kaledonia chciała odłączyć się od Francji? >>>

Nowa Kaledonia. Podstawowe daneTVN24

Referendum w Nowej Kaledonii

Nowa Kaledonia to była francuska kolonia karna. Na jej terytorium składa się kilka wysp południowego Pacyfiku, z największą - Grande Terre, które zamieszkuje około 279 tysięcy osób. Od 1998 roku kraj cieszy się statusem specjalnego zamorskiego terytorium Francji o szerokiej autonomii wewnętrznej. Pozostaje poza strefą euro i posługuje się frankiem CFP, walutą obowiązującą we francuskich terytoriach zamorskich na Pacyfiku. Nowej Kaledonii nie ma także w Strefie Schengen, ale jej mieszkańcy mogą brać udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wyniki referendum z 2018 roku były odbiciem sytuacji demograficznej na archipelagu. Za odłączeniem się od Francji opowiedziała się zdecydowana większość rdzennej ludności Kanaków. Przeciwko niepodległości byli głównie mieszkańcy europejskiego pochodzenia.

Rdzenni mieszkańcy Nowej KaledoniiShutterstock

Według zagranicznych mediów, przegrana opcji proniepodległościowej odbiera tymczasowo szansę Chinom na rozszerzenie swoich wpływów w tym regionie. Pekin w ostatnich latach zwiększa bowiem swoją aktywność na Pacyfiku, o czym świadczyć może fakt, że 10 z 14 państw i terytoriów wyspiarskich w regionie utrzymuje oficjalne relacje dyplomatyczne z Pekinem, z czego dwa - Wyspy Salomona oraz Kiribati - w ubiegłym roku zerwały na rzecz Chin stosunki z Tajwanem.

Już w tej chwili Chiny są jednym z głównych partnerów handlowych Nowej Kaledonii, której eksport, głównie wykorzystywanego w metalurgii niklu, jest wart ponad miliard dolarów rocznie. To więcej niż łączna wartość nowokaledońskiego eksportu do wszystkich innych państw razem wziętych. 

Autorka/Autor:ft

Źródło: Reuters, tvn24.pl, France24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock