TVN24 | Świat

"Podły i szatański" atak na wiernych. Zginąć mogło nawet 50 osób

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kg
Źródło:
BBC, PAP, Reuters

Atak w kościele katolickim w stanie Ondo na południowym zachodzie Nigerii. Według nieoficjalnych danych zginąć mogło nawet 50 osób. - Modlę się za ofiary - przekazał papież Franciszek.

Według relacji świadków, uzbrojeni napastnicy wpadli do kościoła katolickiego świętego Franciszka w stanie Ondo podczas niedzielnego nabożeństwa, ostrzelali jego wnętrze i zdetonowali ładunki wybuchowe, a następnie porwali księdza i kilku wiernych.

Lekarz ze szpitala w mieście Owo przekazał doniesienia o co najmniej 50 ofiarach śmiertelnych. Tożsamość ani motywy sprawców ataku nie zostały dotąd ustalone. Żadne dane dotyczące liczby zabitych lub uprowadzonych w niedzielnym ataku nie zostały oficjalnie potwierdzone.

W serii tweetów gubernator stanu Ondo Oluwarotimi Akeredolu określił atak jako "podły i szatański". Zaapelował o spokój, wzywając mieszkańców, aby nie wymierzali samodzielnie sprawiedliwości. "Zaangażujemy wszelkie dostępne środki, aby wytropić napastników i zmusić ich, aby zapłacili za swoje czyny" - zadeklarował Akeredolu.

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari potępił zamach, komentując, że tylko osoby "z piekła" mogły dokonać tak "podłego czynu".

"Bez względu na wszystko, ten kraj nigdy nie ulegnie złym i niegodziwym ludziom" - napisał prezydent. BBC przypomina, że Buhari jest obecnie w ostatnim roku swojej prezydentury. W jej trakcie był krytykowany za to, że nie zdołał uporać się z problemami z bezpieczeństwem.

Do niedzielnego ataku odniósł się papież. - Modlę się za ofiary tego ataku, boleśnie doświadczone podczas mszy świętej - przekazał Franciszek, cytowany przez Reutersa.

W Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, często dochodzi do zamachów na tle religijnym i porwań dla okupu, dokonywanych przez uzbrojone gangi. Tego rodzaju ataki, skutkujące śmiercią wielu cywilów, mają miejsce głównie na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie działa fundamentalistyczna islamska bojówka Boko Haram. W południowo-zachodniej części państwa ataki na obiekty kultu były dotąd rzadkością.

Pod względem wyznaniowym Nigeria jest podzielona niemal po równo na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe.

Autor:akw/kg

Źródło: BBC, PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości