Większość Niemców popiera kontrole na granicach

Źródło:
PAP
Niemcy wprowadzą kontrole na granicach
Niemcy wprowadzą kontrole na granicach
Reuters
Niemcy wprowadzą kontrole na granicachReuters

Większość Niemców chce zaostrzenia polityki migracyjnej i odsyłania migrantów na granicy - wynika z sondażu instytutu YouGov. 73 proc. respondentów popiera także kontrole graniczne w Niemczech.

Według reprezentatywnego sondażu instytutu YouGov dla niemieckiej agencji dpa, przeprowadzonego od 6 do 10 września, 71 proc. Niemców opowiada się za odsyłaniem migrantów na granicy. Przeciwnych odsyłaniu migrantów na niemieckich granicach jest 21 proc. Niemców.

Zwrócono uwagę, że istnieje już możliwość bezpośredniego odsyłania imigrantów na granicy, np. dla cudzoziemców, którzy nie mają wizy i nie ubiegają się o azyl, oraz dla osób z zakazem wjazdu.

Większość Niemców popiera kontrole na granicach Shutterstock

Niemcy popierają kontrole

Respondentów zapytano także, czy popierają kontrole graniczne i, jeśli to konieczne, zamykanie granic jako środek ograniczający migrację. 45 proc. Niemców odpowiedziało, że są "w pełni za" takim rozwiązaniem, a kolejne 28 proc. było "raczej za". Przeciwny kontrolom granicznym i zamykaniu granic był co piąty badany – podała agencja dpa.

Zdecydowana większość Niemców (82 proc.) jest zdania, że więcej osób bez prawa pobytu w Niemczech powinno być deportowanych. 11 proc. respondentów było temu przeciwnych, a 7 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Niemcy wprowadzają kontrole na granicach

W poniedziałek szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser zapowiedziała, że od 16 września ruszą tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych kraju. Kontrole mają obowiązywać przez co najmniej pół roku.

Decyzję Niemiec skrytykowali m.in. szefowie rządów Polski i Grecji. Premier Donald Tusk ocenił we wtorek, że decyzja władz Niemiec o przywróceniu kontroli to "de facto zawieszenie (funkcjonowania) strefy Schengen na dużą skalę".

Zapowiedział też, że Polska zwróci się do innych państw, których dotyczy decyzja Berlina, o pilne konsultacje w sprawie działania na forum europejskim. Zdaniem premiera Grecji Kyriakosa Micotakisa jednostronne likwidowanie zasad strefy Schengen nie może być odpowiedzią na kwestię migracji.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock