Zabójstwo czeczeńskiego dowódcy w Berlinie. Wadim Krasikow skazany na dożywocie

Źródło:
PAP, RIA Nowosti

Wadim Krasikow, oskarżony o zabójstwo czeczeńskiego dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego, został skazany przez sąd w Berlinie na karę dożywotniego więzienia. Krasikow jest byłym oficerem rosyjskich służb specjalnych. Changoszwili został zabity w sierpniu 2019 roku w berlińskim parku.

Berliński Sąd Apelacyjny orzekł w środę, że Wadim Krasikow popełnił szczególnie ciężkie przestępstwo, dlatego nie będzie miał prawa do automatycznego zwolnienia warunkowego po odsiedzeniu 15 lat kary, jak zazwyczaj dzieje się w Niemczech w przypadku kary dożywotniego więzienia - podała agencja AP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Sędziowie uznali szczególną powagę winy, która praktycznie wyklucza możliwość wcześniejszego zwolnienia z więzienia, a wyrok jest zgodny z żądaniem Prokuratury Generalnej, która przejęła śledztwo i oskarżenie ze względu na szczególną wagę sprawy. Urząd jest przekonany, że był to zamach zlecony przez rosyjskie władze. Obrona oskarżonego domagała się uniewinnienia.

- Zbrodnia została skrupulatnie przygotowana przez pomocników stacjonujących w Berlinie - powiedział sędzia Olas Arnoldi podczas ogłaszania wyroku.

Zabójstwo w parku

Zelimchan Changoszwili uczestniczył w drugiej wojnie czeczeńskiej (1999-2009) po stronie tamtejszych separatystów. W latach 2001-2005 był jednym z dowódców polowych. W Rosji został w 2002 roku oskarżony o terroryzm i wysłano za nim międzynarodowy list gończy.

W 2015 roku w stolicy Gruzji, Tbilisi, Gruzina czeczeńskiego pochodzenia próbowali zabić nieznani napastnicy. Po tym zdarzeniu Changoszwili wraz z rodziną wyjechał na Ukrainę, a następnie do Niemiec. Został zamordowany w sierpniu 2019 roku w parku Tiergarten w centrum Berlina. 40-letni Changoszwili zginął od strzału z bliskiej odległości, gdy szedł do meczetu. Został zabity w środku dnia, na oczach świadków.

"Zabity w Tiergarten Changoszwili został przez Rosję uznany za wroga państwa przede wszystkim dlatego, że walczył przeciwko Rosji w wojnie czeczeńskiej. Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał zamordowanego Gruzina 'bandytą' i 'mordercą" - przypomniał portal tygodnika "Spiegel".

Wzrost napięć między Rosją i Niemcami

Jak ustalił wcześniej "New York Times", Krasikow przyleciał z Moskwy do Paryża kilka dni przed zabójstwem Changoszwilego, posługując się dokumentami wydanymi na nazwisko Wadim Andriejewicz Sokołow. Mężczyzna spędził we francuskiej stolicy jedną lub dwie noce, a następnie poleciał do Warszawy, gdzie zarezerwował kilka noclegów. W przeddzień morderstwa wyjechał do Berlina, zostawiając swój telefon komórkowy i walizkę z ubraniami. Śledczy podejrzewali, że mężczyzna chciał wrócić do Warszawy w ciągu 48 godzin, a następnie wyjechać do Moskwy - relacjonował "New York Times".

Krasikow został zatrzymany przez niemiecką policję w pobliżu miejsca przestępstwa bezpośrednio po jego popełnieniu i od tego czasu był tymczasowo aresztowany. Z pistoletu z tłumikiem oddał do ofiary trzy strzały. Według aktu oskarżenia przed dokonaniem zbrodni podjechał do ofiary od tyłu na rowerze.

Aresztowanie i proces Krasikowa przyczyniły się do wzrostu napięcia między Niemcami a Rosją - odnotowały po środowym wyroku w Berlinie agencje. Po tym przestępstwie rząd niemiecki zareagował wydaleniem dwóch rosyjskich dyplomatów. Kreml uznał oskarżenia o udział rosyjskich służb w zabójstwie Changoszwilego za "całkowicie bezpodstawne".

Ówczesny minister spraw zagranicznych Heiko Maas już w przeszłości groził Rosji dalszymi reakcjami na zabójstwo w Tiergarten. Twierdził, że rząd niemiecki najpierw poczeka na wyrok. "W przypadku, gdyby w tym wyroku pojawiły się analogiczne ustalenia, trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli zareagować ponownie" - napisał portal tygodnika "Zeit".

Rosyjska agencja RIA Nowosti cytuje ambasadora Rosji w Niemczech Siergieja Nieczajewa, który nazwał decyzję niemieckiego sądu "stronniczą i polityczną", podkreślając, że "skomplikuje ona i tak już trudne stosunki między obydwoma państwami".

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP, RIA Nowosti