Szczyt Bałkanów Zachodnich w Berlinie zakończony podpisaniem porozumienia na rzecz lepszej współpracy

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Sześć krajów bałkańskich, które dążą do przystąpienia do Unii Europejskiej, podpisało porozumienie na rzecz lepszej współpracy - informuje dpa. Taką decyzję podjęto w czwartek na Szczycie Bałkanów Zachodnich w Berlinie.

Na spotkaniu przedstawiciele Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Macedonii Północnej, Czarnogóry i Serbii podpisali porozumienie, mówiące o wzajemnym uznawaniu swoich dowodów osobistych, stopni naukowych i kwalifikacji zawodowych.

W obradach uczestniczyli między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, kanclerz Olaf Scholz i premier Mateusz Morawiecki. Przewodnicząca Komisji z zadowoleniem przyjęła podpisanie umów i zawarte porozumienie, zachęcając do kolejnych kroków.

Szczyt odbywał się w ramach Procesu Berlińskiego, to jest procesu integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską, zainicjowanego w 2014 roku przez ówczesną kanclerz Angelę Merkel.

Scholz: państwa Bałkanów Zachodnich częścią europejskiej rodziny

Wszystkie sześć krajów Bałkanów Zachodnich dąży do przystąpienia do UE, ale znajdują się one na różnych etapach konwergencji ze Współnotą - odnotowała dpa.

Zawarte w czwartek porozumienie na rzecz lepszej współpracy krajów Bałkanów Zachodnich z zadowoleniem przyjął też kanclerz Scholz. Na zakończenie szczytu potwierdził swoje fundamentalne poparcie dla przyjęcia tych krajów do UE.

- Do Unii Europejskiej należy sześć państw Bałkanów Zachodnich. Są one częścią Europy i częścią europejskiej rodziny. Dlatego pozostaję zaangażowany w rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich - podkreślił Scholz.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości