Trzy i pół tygodnia po wyborach parlamentarnych w Niemczech rozpoczęły się rozmowy sondażowe o utworzeniu nowego rządu. Przedstawiciele bloku chadeckiego CDU/CSU Angeli Merkel spotkali się w środę z liderami FDP. Po południu doszło natomiast do spotkania z Zielonymi.
Na czwartek zaplanowano wstępną rozmowę przedstawicieli liberalnej FDP i Zielonych, a w piątek ma po raz pierwszy dojść do wspólnego spotkania wszystkich uczestników rozmów.
Różnice w polityce migracyjnej
Przewodniczący bawarskiej CSU Horst Seehofer powiedział przed rozpoczęciem rozmów, że wszyscy potencjalni partnerzy muszą się wykazać "wielką koncentracją i determinacją", by osiągnąć kompromis.
CSU i Zielonych dzielą duże różnice w polityce migracyjnej i energetycznej oraz w ochronie środowiska.
Seehofer nieoczekiwanie złożył we wtorek wizytę w klubie poselskim Zielonych. Jak tłumaczył, było to "spotkanie zapoznawcze".
Kanclerz Merkel ostrzegała w poniedziałek, że rozmowy sondażowe, będące przygotowaniem do ewentualnych negocjacji koalicyjnych, mogą potrwać nawet kilka tygodni ze względu na poważne różnice zdań w wielu kwestiach.
Obserwatorzy niemieckiej sceny politycznej przewidują, że nowy rząd może powstać dopiero na początku przyszłego roku.
Osłabienie partii chadeckich
Trzy tygodnie temu, w wyborach do Bundestagu, blok partii chadeckich CDU/CSU kanclerz Merkel zwyciężył, jednak osiągnięty przez obie siostrzane partie wynik 33 procent głosów jest najgorszym w powojennej historii.
Dotychczasowy partner chadeków, socjaldemokratyczna SPD, postanowił przejść do opozycji, chrześcijańskim demokratom pozostała więc tylko koalicja z liberalną FDP i Zielonymi.
W wyborach regionalnych w niedzielę w Dolnej Saksonii CDU przegrała, uzyskując bardzo słaby wynik.
Zdaniem komentatorów oznacza to dodatkowe osłabienie partii chadeckich w rozpoczynających się w środę negocjacjach.
SPD potwierdziła, że niezależnie od przebiegu negocjacji koalicyjnych podtrzymuje swoją decyzję o pozostaniu w opozycji.
- Nie mamy zamiaru służyć CDU jako rezerwa na wypadek fiaska rozmów - powiedział dyrektor klubu parlamentarnego SPD Carsten Schneider. Zdaniem SPD w przypadku niepowodzenia negocjacji powinny odbyć się przyspieszone wybory.
Autor: tas//kg / Źródło: PAP