"Bild": Steinmeier ze względów bezpieczeństwa odwołał wizytę w Kijowie

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Frank-Walter Steinmeier jest prezydentem Niemiec od 2017 roku
Frank-Walter Steinmeier jest prezydentem Niemiec od 2017 roku
Reuters
ReutersFrank-Walter Steinmeier jest prezydentem Niemiec od 2017 roku

Portal dziennika "Bild" poinformował w środę, że przygotowywana od tygodni wizyta prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Kijowie ze względów bezpieczeństwa została odwołana. W ostatnim czasie Rosja atakowała ukraińską stolicę rakietami, pociskami manewrującymi i irańskimi dronami-kamikadze.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ze względów bezpieczeństwa odwołał zaplanowaną na czwartek wizytę w Kijowie - pisze w środę portal dziennika "Bild". Wizyta w stolicy Ukrainy była przygotowywana od tygodni.

Cytowany przez "Bilda" przedstawiciel rządu Ukrainy powiedział: "Podczas gdy prezydent federalny (Niemiec) odwołuje swoją wizytę, jest wielu międzynarodowych dyplomatów i gości, którzy chcą teraz zademonstrować swoją obecność w (ukraińskiej) stolicy".

W środę wizytę w Kijowie złożył minister spraw zagranicznych Grecji, a w czwartek spodziewana jest kolejna wizyta innej głowy państwa - pisze portal niemieckiej gazety.

Według informacji "Bilda" niemieckie MSZ, MSW i organy bezpieczeństwa odradzały prezydentowi podróż do Kijowa. We wtorek zapadła decyzja o odwołaniu wizyty, do której jednak ma dojść w najbliższym czasie.

W ostatnim czasie Rosja atakowała ukraińską stolicę rakietami, pociskami manewrującymi i irańskimi dronami-kamikadze. Również w środę w Kijowie słychać było kilka eksplozji, jednak rosyjskie pociski zostały przechwycone przez niemiecki system obrony powietrznej IRIS-T - pisze portal.

Zamieszanie wokół wizyty Steinmeiera w Kijowie

Do sporego zamieszania związanego z wizytą Steinmeiera w Kijowie doszło w kwietniu, gdy niemiecki prezydent ogłosił, że chciał jechać na Ukrainę, ale ukraińskie władze nie życzyły sobie jego odwiedzin. Tłem miała być polityka Steinmeiera wobec Rosji. Strona ukraińska zaprzeczyła jednak wtedy, jakoby prezydent Wołodymyr Zełenski odrzucił propozycję wizyty Steinmeiera.

Latem Zełenski ostatecznie zaprosił niemieckiego prezydenta do złożenia wizyty w ukraińskiej stolicy. Jako minister spraw zagranicznych (w latach 2005-2009 i 2013-2017), Steinmeier, polityk socjaldemokratycznej SPD, opowiadał się za dobrymi stosunkami z Rosją.

Przez długi czas był uważany za architekta polityki Niemiec wobec Rosji i utrzymywał dobre relacje z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - przypomina "Bild". Dopiero po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym Steinmeier publicznie przyznał się do błędów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: