Francja i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego rozwoju "czołgu przyszłości" - informuje w piątek agencja Reutera. Nowy czołg, znany na razie pod skrótem MGCS, ma zastąpić służące obecnie francuskie maszyny Leclerc oraz niemieckie Leopard 2.
Agencja Reutera poinformowała o przełomie w sprawie rozwijania lądowej platformy bojowej MGCS, nazywanej "czołgiem przyszłości", powołując się na wypowiedzi ministrów obrony obu krajów, Borisa Pistoriusa i Sebastiena Lecornu, po spotkaniu w Berlinie.
- To więcej niż przełom, to historyczny moment - powiedział Pistorius. Lecornu ogłosił, że osiągnięto "porozumienie w sprawie podziału zadań" w tym projekcie. Oficjalny dokument podpisany zostanie w Paryżu 26 kwietnia.
Czołg przyszłości
MGCS (Main Ground Combat System - podstawowy lądowy system bojowy) ma być następcą niemieckich czołgów Leopard 2 oraz francuskich Leclerc. Do roku 2035 ma zastąpić te pojazdy w armiach obu krajów. Program zainicjowano jeszcze w 2017 roku, czyli pięć lat przed inwazją rosyjską na Ukrainę.
Później - jak przypomina w piątek AFP - rywalizacja narodowych przemysłów obronnych i różnice interesów między Paryżem i Berlinem stały się czynnikami hamującymi rozwój projektu. Lecornu podkreślał na piątkowej konferencji prasowej, że MGCS ma być "skokiem o pokolenie" w kwestii technologicznej.
ZOBACZ TEŻ: Europejski myśliwiec FCAS. Francja, Niemcy i Hiszpania porozumiały się w sprawie kolejnej fazy projektu
Niemiecko-francuska współpraca
Francuski minister zapewnił też, że postęp nastąpił również w sprawie nowego systemu walki powietrznej FCAS (francuski skrót - Scaf). To kolejny niemiecko-francuski program współpracy zbrojeniowej, jednak między Paryżem i Berlinem dochodziło do nieporozumień w sprawie podziału ról przy pracach nad tym systemem. FCAS (Future Combat Air System) powinien zastąpić w przyszłości Eurofightera. Od 2019 r. w projekt zaangażowana jest także Hiszpania.
Jak poinformowano w piątek, Niemcy i Francja porozumiały się ponadto w sprawie otwarcia przez producenta czołgów KNDS oddziału na Ukrainie. KNDS to wspólna struktura francuskiego producenta Nexter (produkującego m.in. działa Caesar) i niemieckiego Krauss-Maffei-Wegmann. Oddział na Ukrainie będzie produkował części zamienne i szkolił lokalnych pracowników.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: defense.gouv.fr