TVN24 | Świat

"To bardzo paskudna metoda polityczna". Apel z Berlina o solidarność z Polską

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP
Obozowisko migrantów w okolicy Kuźnicy. Nagranie ze śmigłowca
Obozowisko migrantów w okolicy Kuźnicy. Nagranie ze śmigłowcaPodlaska policja
wideo 2/21
Podlaska policjaObozowisko migrantów w okolicy Kuźnicy. Nagranie ze śmigłowca

Polacy pełnią ważną służbę dla całej Europy - powiedział Horst Seehofer, szef niemieckiego MSW, w rozmowie z dziennikarzami gazet wydawanych przez Funke Mediengruppe. Odniósł się do dramatycznej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Seehofer zaapelował także o solidarność z Polską.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Seehofer mówił w piątkowym wywiadzie, że należy pomóc polskiemu rządowi w zabezpieczeniu granicy zewnętrznej, a wszystkie państwa Unii Europejskiej muszą działać razem. - Musimy teraz liczyć na poparcie całej demokratycznej światowej opinii publicznej dla naszej polityki - oświadczył polityk CSU.

Jak stwierdził, praktyka Łukaszenki, polegająca na przerzucaniu migrantów samolotami rejsowymi z Bliskiego Wschodu na Białoruś i dalej do granicy z Polską, jest "bardzo paskudną metodą polityczną", której należy położyć kres. - Nazywamy to hybrydowym zagrożeniem, gdzie ludzie są wykorzystywani do destabilizacji Unii Europejskiej, a zwłaszcza Niemiec - nie można pozwolić, aby to zapanowało na świecie - oznajmił.

Apel szefa dyplomacji

W czwartek podczas wystąpienia w Bundestagu do solidarności z Polską wzywał też minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. - Za to cierpienie (na granicy) odpowiada pan Łukaszenka i jego pomocnicy w Mińsku - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

- Chciałbym w tym miejscu powiedzieć: niezależnie od innych dyskusji politycznych, jakie toczymy w Unii Europejskiej, problemem w tej sprawie nie jest Polska - a czasami mam takie wrażenie w tej debacie - ale problemem jest Łukaszenka, Białoruś i reżim, który tam jest. Dlatego Polska w tej sytuacji zasługuje na naszą solidarność, solidarność europejską - oświadczył Maas.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicy - mapaTVN24

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: