Nie żyje Leon Gautier, ostatni żołnierz francuskiego oddziału lądującego w Normandii 

Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł Leon Gautier, ostatni żyjący żołnierz elitarnej jednostki francuskiej, która dołączyła do sił aliantów podczas desantu w Normandii - poinformował burmistrz Ouistreham Romain Bail. - Był dla nas ojcem, dziadkiem, ważną postacią życia codziennego - dodał burmistrz.

W wieku 100 lat zmarł Leon Gautier, mieszkaniec naszej gminy, ostatni żyjący żołnierz elitarnej jednostki francuskiej, która dołączyła do sił aliantów podczas desantu w Normandii w czerwcu 1944 roku - poinformował w poniedziałek burmistrz Ouistreham Romain Bail.

- Był dla nas ojcem, dziadkiem, ważną postacią życia codziennego - powiedział burmistrz Ouistreham Romain Bail. - Był bohaterem 1944 roku, bohaterem lądowania aliantów w Normandii, ale także staruszkiem, którego wszyscy znali - dodał.

- Młodszym pokoleniom trzeba powiedzieć, że muszą wiedzieć i pamiętać, że wojna to nędza, nędza wszędzie - powiedział Leon Gautier w wywiadzie dla Associated Press w 2019 roku.

Po wojnie poświęcił znaczną część swojego życia udzielaniu wywiadów, udziale w uroczystościach rocznicy D-Day i pomocy w tworzeniu muzeum w Ouistreham upamiętniającego francuskich komandosów, którzy pomogli wyzwolić Normandię. Był zwolennikiem francusko-niemieckiego pojednania.

Prezydent Emmanuel Macron napisał w oświadczeniu wydanym po śmierci żołnierza, że Leon Gautier "połączył w sobie cnoty wojownika i rozjemcy… wolę przebaczenia i zjednoczenia".

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP