"New York Times": Ukraina może wstąpić do NATO na wzór RFN

Źródło:
PAP
Stoltenberg do Zełenskiego: moim głównym zadaniem jest, aby sojusznicy zapewniali wsparcie Ukrainie
Stoltenberg do Zełenskiego: moim głównym zadaniem jest, aby sojusznicy zapewniali wsparcie Ukrainie
Stoltenberg do Zełenskiego: moim głównym zadaniem jest, aby sojusznicy zapewniali wsparcie Ukrainie

Przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie wśród sojuszników popularność zyskuje idea, że Ukraina może zostać członkiem NATO nawet jeśli nie będzie kontrolować całego terytorium, podobnie jak Republika Federalna Niemiec w czasie zimnej wojny - poinformował w piątek "New York Times".

"Zachodnioniemiecki model zyskuje popularność w niektórych europejskich stolicach jako sposób, by zagwarantować Ukrainie rzeczywiste bezpieczeństwo, nawet jeśli nie odzyska natychmiast całego swojego terytorium" - pisze amerykański dziennik "New York Times".

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

"NYT" przypomina, że Republika Federalna Niemiec wstąpiła do NATO w 1955 roku, mimo że nie zrezygnowała ze swoich pretensji do zjednoczenia, zaś ówczesny kanclerz Konrad Adenauer "wybrał bezpieczeństwo nad terytorium".

Jens Stoltenberg i Wołodymyr Zełenski w Kijowiepresident.gov.ua

Dziennik przyznaje, że przed szczytem w Wilnie państwa NATO przygotowują "średnioterminowy plan pragmatycznej pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym gwarantowane dostawy broni i dalszą integrację ze światem NATO".

Członkostwo w NATO da Ukrainie rzeczywiste bezpieczeństwo

Popularnością cieszy się też "model izraelski", lansowany przez byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, który polegałby na gwarancjach bezpieczeństwa ze strony poszczególnych państw Sojuszu oraz zapewnieniu Ukrainie dostępu i priorytetu w dostawach broni, by odstraszyć ponowną rosyjską agresję.

"NYT" przywołuje m.in. opinię estońskiej premier Kai Kallas, która argumentuje, że tylko członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim da Ukrainie rzeczywiste bezpieczeństwo.

Francuski ekspert i dyplomata Francois Heisbourg uważa, że jeśli Ukrainie nie uda się odzyskać całego terytorium w trakcie oczekiwanej ofensywy i dojdzie do zawieszenia broni z trwałą linią podziału, to dobrym rozwiązaniem byłoby przyjęcie Ukrainy do NATO z możliwością odzyskania terytorium w przyszłości, podobnie jak w przypadku RFN.

- Członkostwo w NATO ustabilizowałoby pokój, pozwoliło na odbudowę, na prywatne inwestycje i powrót wielu uchodźców - uważa Heisbourg.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua