W obliczu nieuchronnej klęski militarnej, Niemcy chwytali się innych sposobów: planowali wytrucie alianckich żołnierzy - wynika z ujawnionych właśnie dokumentów brytyjskiego kontrwywiadu MI-5. Posłużyć do tego miała kawa, czekolada, papierosy, a nawet mikroby w kieszonkowych lusterkach agentek.
Jak piszą w poniedziałek brytyjskie gazety, dokumenty ujawniają treść przesłuchań złapanych niemieckich szpiegów. Wynika z nich, że naziści mieli cały misterny plan zabójstw i otruć swoich przeciwników, w tym wysokich rangą dowódców.
Zeznania pochodzą od kilku szpiegów, w tym jednej kobiety, którzy zostali zrzuceni do Ayon we Francji w marcu 1945 roku, dwa miesiące przed końcem wojny. Zrzucono ich z samolotu, który został później zestrzelony.
Subtelne trucizny w służbie wywiadu
Według zeznań agentów, szpiedzy wyposażeni byli w rozmaite trucizny. Nie był to jednak popularny cyjanek, ale substancje o wiele bardziej subtelne, takie jak zatruta aspiryna, która powodowała śmierć w ciągu 10 minut. Przed jej zażyciem ofiara powinna wypalić specjalnie przygotowanego papierosa, powodującego ból głowy.
- Agent również miał go zapalić, ale sam zażywał prawdziwą aspirynę, podczas gdy jego cel - trującą - mówią dokumenty.
Szpiedzy wyposażeni byli również w proszek do pokrywania klamek, książek i biurek. Proszek był oczywiście trujący. Dostępne były również eksplodujące pastylki, które wybuchały w zetknięciu z mokrym szkłem, rozpryskując je w drobne kawałki i raniąc wszystkich wokół, a także substancje rozpylane na jedzenie, które powodowały śmierć po ich spożyciu, używane na przykład przez kelnerów w restauracjach.
Zakaz spożywania niemieckich produktów
Innym sposobem, wykorzystywanym głównie przez kobiety, miało być wykorzystanie mikrobów ukrytych w kieszonkowych lusterkach. Zatrute zostały również inne popularne produkty: kawa rozpuszczalna, papierosy i czekolada.
Złapanie szpiegów pozwoliło przejrzeć działania nazistów i podjąć odpowiednie środki. Brytyjscy żołnierze w 1945 roku dostali zakaz jedzenia niemieckiej żywności i palenia niemieckich papierosów. Za złamanie zakazu groziły surowe kary.
Źródło: telegraph.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu