NATO o "poważnym ryzyku" rosyjskiego ataku na podmorską infrastrukturę krytyczną Zachodu

Źródło:
Politico, Reuters
Rada Północnoatlantycka: każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną reakcją
Rada Północnoatlantycka: każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną reakcjąTVN24
wideo 2/7
Rada Północnoatlantycka: każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną reakcjąTVN24

Istnieje "poważne ryzyko", że Rosja może zaatakować infrastrukturę krytyczną w Europie lub Ameryce Północnej, w tym gazociągi i kable internetowe na Atlantyku, by ukarać państwa zachodnie za wspieranie Ukrainy - ostrzegł w środę David Cattler, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu.

David Cattler poinformował, że Rosja "aktywnie mapuje" infrastrukturę sojuszników Ukrainy zarówno na lądzie, jak i na dnie morskim. Podkreślił, że potencjalnie zagrożone są m.in. kable podmorskie, które są odpowiedzialne za 95 procent ruchu internetowego.

- Istnieją zwiększone obawy, że Rosja może celować w kable podmorskie i inną krytyczną infrastrukturę, próbując zakłócić życie na Zachodzie, aby zyskać przewagę nad krajami, które zapewniają bezpieczeństwo Ukrainie – oświadczył.

Wskazał na najwyższą od lat aktywność rosyjskich statków na Atlantyku oraz Morzu Bałtyckim i Północnym.

Wybuchy i wycieki z gazociągów Nord Stream

Portal Politico podkreśla, że sygnałem ostrzegawczym świadczącym o zagrożeniu dla podmorskiej infrastruktury zaopatrującej Europę był sabotaż gazociągu Nord Stream na Bałtyku we wrześniu ubiegłego roku. 

W okolicy duńskiej wyspy Bornholm doszło wówczas do wybuchów i wycieku gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Powstały łącznie cztery uszkodzenia rurociągów. W momencie wybuchów w żadnym z rurociągów nie przesyłano gazu ziemnego, ale rury były nim wypełnione. Rosyjski gaz przestał płynąć do Europy gazociągiem Nord Stream 1 z końcem sierpnia 2022 roku.

Wyciek Nord Stream 1kustbevakningen.se

W następstwie wrześniowego incydentu, który stanowi przedmiot dochodzenia w trzech różnych państwach, NATO utworzyło nową "komórkę" w swojej brukselskiej kwaterze głównej, której celem jest koordynacja wysiłków na rzecz ochrony infrastruktury podmorskiej - donosi Politico. Na razie żadne z prowadzonych dochodzeń nie wykazało, kto stał za atakiem na Nord Stream, ale zachodnie rządy zgodnie wskazują na Moskwę.

Duńskie władze w zeszłym tygodniu potwierdziły, że na cztery dni przed wybuchami we wrześniu ubiegłego roku zaobserwowano w pobliżu rurociągu okręt podwodny rosyjskiej marynarki wojennej.

Szef nowej komórki NATO, generał porucznik Hans-Werner Wiermann powiedział, że incydent z gazociągiem Nord Stream uwidocznił "zagrożenie, przed którym stoi nasza krytyczna infrastruktura podmorska".

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: Politico, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock