Nawet 60 kobiet z brytyjskim obywatelstwem służy w jednostce policji Państwa Islamskiego w Syrii - pisze "The Independent". Mają one dbać o surowe przestrzeganie prawa koranicznego, tzw. szariatu. Prawdopodobnie w ich szeregach służą m.in. 16-letnie bliźniaczki z Manchesteru.
Jak pisze brytyjska gazeta, kobiety działają w mieście Rakka w Syrii - kwaterze głównej dżihadystów w tym kraju. Jednostka, w której służą wyłącznie panie, została sformowana na początku tego roku, by śledzić i demaskować mężczyzn. którzy przebierają się za kobiety, by uniknąć przesłuchań.
Młode Brytyjki na straży moralności ludobójców
Poza tym dbają o obyczaje na ulicach miasta, pełniąc całodobowe patrole. Pouczają i kontrolują kobiety, które nie zakrywają w całości swego ciała oraz te przebywające w miejscach publicznych bez towarzystwa mężczyzn.
Według danych Konsorcjum Badań i Analiz nad Terroryzmem (TRAC) i Międzynarodowego Centrum Studiów nad Radykalizacją (ICSR) z Wielkiej Brytanii, trzon jednostki policyjnej stanowią kobiety w wieku 18-25 lat. Jedną z szefowych ma być 20-letnia Aqsa Mahmood z Glasgow, która - podobnie jak jej towarzyszki - uciekła w ostatnim czasie do Syrii, by zaciągnąć się do armii.
Jak pisze "Independent" cytujący rozmowy ze specjalistami, część młodych Brytyjek rzeczywiście walczy na froncie.
Kobiety tworzące policję obyczajową zarabiają według TRAC ok. 25 tys. funtów syryjskich, czyli ok. 100 funtów brytyjskich miesięcznie.
"Independent" pisze, że w ub. tygodniu z przesłaniem do Asqi Mahmood wystąpili jej rodzice proszący o powrót do Szkocji, "którą zdradziła". - Nasza córka ma wyprany mózg, zdradziła wszystkich Szkotów i pomaga ludziom dokonującym ludobójstwa - powiedzieli w nagraniu przekazanym mediom na Wyspach.
W oddziałach dżihadystów mają też służyć 16-letnie bliźniaczki z Manchesteru, Zahra i Salma Harane oraz 25-letnia matka dwojga dzieci Sally Jones, która przeszła na islam po poznaniu hakera sympatyzującego z Państwem Islamskim.
Irak. Wojna z dżihadystami
Źródło: Reuters
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
Teraz oglądasz
Tereny kontrolowane przez dżihadystów znacznie się zmniejszyły
Teraz oglądasz
Wywiad z byłym szefem Mosadu (2015 rok)
Teraz oglądasz
Francuska artyleria ostrzeliwuje dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Naloty przy pomocy dronów
Teraz oglądasz
Atak drona dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Ramadi odbite z rąk dżihadystów. To może być przełomowy moment w walce z ISIS
Teraz oglądasz
Ekspansja, stagnacja i regres tak zwanego państwa dżihadu
Teraz oglądasz
Nowa taktyka w walce z IS. Likwidacja celów "wysokiego znaczenia"
Teraz oglądasz
29 czerwca 2014 roku Bagdadi ogłosił w meczecie kalifat
Teraz oglądasz
Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 roku
Teraz oglądasz
Francuskie wojsko walczy z dżihadystami
Teraz oglądasz
Amerykanie zrzucają bomby na IS w Iraku
Teraz oglądasz
Szyici mszczą się na sunnitach. Zdjęcia satelitarne to potwierdzają