"Bardzo intensywne, pożyteczne i pomocne" rozmowy

ReutersAragczi był zadowolony

Negocjacje z przedstawicielami mocarstw w Genewie były "bardzo intensywne, pożyteczne i pomocne" - ocenił w środę wieczorem wiceszef MSZ Iranu Abbas Aragczi, który jest głównym irańskim negocjatorem w rozmowach. Następna runda odbędzie się w styczniu.

Rozmowy odbywały się w środę za zamkniętymi drzwiami.

Amerykańska delegacja na rozmowy pod kierownictwem Wendy Sherman nie udzieliła dziennikarzom żadnych komentarzy.

Już dwa razy w tym roku Iranowi i tzw. grupie 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) nie udało się zawrzeć ostatecznego porozumienia w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu.

Wyznaczony pierwotnie na lipiec 2014 roku ostateczny termin zawarcia porozumienia został przesunięty na 24 listopada. W dniu upływającego terminu strony przedłużyły obowiązywanie tymczasowego porozumienia z roku 2013 i rokowania ws. ostatecznego porozumienia przedłużono do lipca 2015 roku.

Negocjacje ws. programu atomowego

Celem negocjacji prowadzonych z Iranem przez sześć mocarstw jest uzyskanie gwarancji, że strona irańska nie będzie dążyć do budowy broni jądrowej. Teheran zaprzecza, by pod przykrywką programu cywilnego pracował nad bronią jądrową, czego obawia się Zachód.

W ramach tymczasowego porozumienia z listopada 2013 roku w Genewie Teheran wstrzymał wzbogacanie uranu do wyższego poziomu w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji, w tym dostęp do części zamrożonych zysków ze sprzedaży ropy.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości