Posiedzenie Rady NATO - Rosja odbędzie się 12 stycznia

Źródło:
Reuters, PAP
Siedziba NATO
Siedziba NATOReuters Archive
wideo 2/2
Siedziba NATOReuters Archive

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na 12 stycznia posiedzenie Rady NATO - Rosja - poinformowała agencja Reutera powołując się na urzędnika Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Każdy dialog z Rosją powinien być prowadzony na zasadzie wzajemności, odpowiadać na obawy NATO dotyczące działań Rosji i odbywać się w porozumieniu z europejskimi partnerami NATO – powiedział rozmówca agencji Reutera. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa potwierdziła, że ​​rosyjska delegacja, reprezentowana między innymi przez wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa, weźmie udział w posiedzeniu w Brukseli.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W najbliższy piątek - 7 stycznia - odbędzie się z kolei wirtualne spotkanie Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych - poinformowała na Twitterze we wtorek rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu.

"Nadzwyczajne wirtualne spotkanie Rady Północnoatlantyckiej (NAC) na szczeblu ministrów spraw zagranicznych odbędzie się za pośrednictwem połączenia wideo w piątek 7 stycznia 2022 r. Ministrowie Spraw Zagranicznych NATO będą rozmawiać o koncentracji rosyjskich wojsk na i wokół Ukrainy oraz o szerszych zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem europejskim" - napisała Lungescu.

Stoltenberg: Jesteśmy gotowi do konkretnego dialogu z Rosją

Rada NATO-Rosja powstała w 2002 na mocy Deklaracji Rzymskiej jako forum konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem między państwami członkowskimi NATO a Federacją Rosyjską.

Stoltenberg sygnalizował zamiar zwołania Rady NATO-Rosja 21 grudnia zeszłego roku. - Jesteśmy gotowi do konkretnego dialogu z Rosją i zamierzam zwołać nowe posiedzenie Rady NATO-Rosja tak szybko, jak to możliwe w nowym roku - mówił wówczas Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

- Dialog z Rosją musi opierać się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa europejskiego - w tym na prawie sojuszników do obrony terytorium Sojuszu - i odpowiadać na obawy NATO dotyczące działań Rosji. Musi się też odbywać w porozumieniu z europejskimi partnerami NATO, w tym z Ukrainą - dodał.

Rosyjskie wojsko ćwiczy w pobliżu Ukrainy
Rosyjskie wojsko ćwiczy w pobliżu Ukrainy mil.ru

Seria spotkań na temat Ukrainy

Pod koniec grudnia agencja Reutera poinformowała, że na początku stycznia odbędzie się kilka spotkań z przedstawicielami Rosji dotyczących kwestii ukraińskiej. Urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Waszyngtonie przekazał agencji, że rozmowa USA - Rosja, zaplanowana wstępnie na 10 stycznia, będzie uzupełniona dwoma innymi spotkaniami. Wymienił datę 12 stycznia jako dzień rozmów na linii NATO - Rosja, a dzień później szczyt z udziałem Moskwy, Waszyngtonu oraz państw regionu, którego gospodarzem ma być Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

"Gwarancje bezpieczeństwa"

17 grudnia MSZ Rosji opublikowało żądania dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Rosja domaga się od Zachodu. Moskwa chce m.in. zakończenia wsparcia militarnego NATO dla Ukrainy, odstąpienia od planów ewentualnego rozszerzania Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz zakończenia wszelkiej aktywności militarnej niedaleko granic Rosji.

Zachód odpowiada, że Rosja stanowi zagrożenie dla Ukrainy i ostrzega Moskwę przed konsekwencjami ewentualnej dalszej agresji na ten kraj.

NATO w połowie grudnia potwierdziło swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy. "NATO podejmie wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i obrony wszystkich członków NATO. Jakakolwiek dalsza agresja na Ukrainę miałaby ogromne konsekwencje i wysoką cenę. NATO będzie nadal ściśle koordynować działania z odpowiednimi zainteresowanymi stronami i innymi organizacjami międzynarodowymi, w tym z UE" - zapowiedziała Rada Północnoatlantycka.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: