Prezydent Tajwanu ostrzega Chiny przed "militarnym ryzykanctwem"

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen w orędziu noworocznym przypomniała władzom w Pekinie, że "konflikt militarny nie jest odpowiedzią", przestrzegając przed jego wszczynaniem. Pekin odpowiedział stwierdzeniem, że dążenie do niepodległości zepchnie Tajwan w "głęboką przepaść" i doprowadzi do "katastrofy".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Musimy przypomnieć władzom w Pekinie, aby nie popełniały błędu w ocenie sytuacji i zapobiegły wewnętrznemu rozprzestrzenianiu się "militarnego ryzykanctwa" - powiedziała Caj Ing-wen w przemówieniu noworocznym transmitowanym na żywo na jej profilu na Facebooku. - Użycie wojska zdecydowanie nie jest rozwiązaniem sporów w Cieśninie Tajwańskiej. Konflikty militarne naruszyłyby stabilność gospodarczą - dodała przywódczyni Tajwanu.

Caj zaznaczyła, że władze Tajwanu będą w dalszym ciągu obserwować sytuację w Hongkongu, gdzie – jak oceniła – ingerencje Chin w niedawne wybory parlamentarne, zamknięcie prodemokratycznego portalu Stand News i aresztowania dziennikarzy sprawiły, że "ludzie jeszcze bardziej niepokoją się o prawa człowieka i wolność wypowiedzi w Hongkongu".

CZYTAJ TEKST PREMIUM: Zegar tyka. Zostało jeszcze 27 lat

Pekin grozi "głęboką katastrofą"

Po przemówieniu Caj rzeczniczka chińskiego rządowego biura do spraw Tajwanu Zhu Fenglian zapewniła, że Pekin "jest skłony do starań o perspektywę pokojowego zjednoczenia" z Tajwanem. - Ale jeśli separatystyczne siły, dążące do niepodległości Tajwanu, będą dalej prowokować i wymuszać, a nawet przekraczać czerwoną linię, będziemy musieli podjąć zdecydowane środki – ostrzegła.

Dążenie do niepodległości zepchnie tylko Tajwan w "głęboką przepaść" i doprowadzi do "katastrofy" – dodała Zhu.

Władze w Pekinie uznają Tajwan za nieodłączną część Chin i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając możliwości użycia w tym celu siły wojskowej. W ostatnich dwóch latach Chiny znacznie nasiliły działania militarne wokół wyspy oraz międzynarodową presję mającą na celu jej dyplomatyczną izolację.

Różne wizje niepodległości Tajwanu

Demokratycznie wybrany rząd w Tajpej uznaje Tajwan za niezależne państwo i wielokrotnie zapowiadał obronę wolności i demokracji na wyspie. Komunistyczna Partia Chin (KPCh) ocenia natomiast "całkowite zjednoczenie ojczyzny" jako konieczny warunek osiągnięcia "wielkiego odrodzenia narodu chińskiego", wizji lansowanej przez przywódcę ChRL Xi Jinpinga.

Chiny i Tajwan PAP/ Adam Ziemienowicz

Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości