Najlepszą uczelnią na świecie jest brytyjski University of Oxford - wynika z najnowszej edycji rankingu World’s Best Universities. W czołowej dziesiątce znalazły się wyłącznie uniwersytety z Wielkiej Brytanii i USA. Polskie uczelnie sklasyfikowano daleko od czołówki.
Tegoroczna, dwudziesta już edycja rankingu World’s Best Universities, tworzonego przez "Times Higher Education" - brytyjskie czasopismo zajmujące się szkolnictwem wyższym - została opublikowana 27 września. W zestawieniu sklasyfikowano 1 904 uczelnie ze 108 krajów na całym świecie. Jak wyjaśniają autorzy, ustalając kolejność brano pod uwagę 18 czynników, m.in. jakość nauczania, poziom badań naukowych czy perspektywy międzynarodowe absolwentów.
Na pierwszym miejscu w rankingu World’s Best Universities 2024 znalazł się brytyjski University of Oxford. Na drugiej pozycji sklasyfikowano amerykański Stanford University. Podium uzupełniła kolejna uczelnia położona w Stanach Zjednoczonych, Massachusetts Institute of Technology.
Następne miejsca w czołowej dziesiątce zajęły kolejno: Harvard University, University of Cambridge, Princeton University, California Institute of Technology, Imperial College London, University of California i Yale University.
Dopiero na jedenastej pozycji znalazła się najlepsza, według autorów rankingu, uczelnia spoza Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii - szwajcarski ETH Zurich. Tuż za nim uplasowała się czołowa uczelnia chińska, Tsinghua University. Dwie pozycje niżej sklasyfikowano kolejnego przedstawiciela Chin w rankingu, Peking University. Dziewiętnasta pozycja należy do następnej azjatyckiej uczelni, University of Singapore. Pozostałe miejsca w drugiej dziesiątce zajęły uniwersytety amerykańskie.
ZOBACZ TEŻ: Na polskie uczelnie przyjeżdżają nawet z Malawi. Jakie kierunki studiów wybierają obcokrajowcy?
World’s Best Universities. Jak wypadły polskie uczelnie?
Polskie uczelnie tradycyjnie zostały sklasyfikowane z dala od czołówki. Trzy z nich znalazły się w przedziale od 601. do 800. pozycji: krakowski Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Wrocławski Uniwersytet Medyczny. Między miejscem 801. a 1000. zmieścił się Łódzki Uniwersytet Medyczny. Pozostałe polskie uczelnie uplasowały się poniżej 1000. pozycji.
Podobnych rankingów powstaje wiele. Uczelnie z czołowych miejsc tego opisanego powyżej w innych zestawieniach też mieszczą się w czołówce, ale kolejność zajmowanych przez nie miejsc często różni się znacząco. Przykładowo, z opublikowanego w czerwcu QS World University Rankings wynika, że najlepszą obecnie uczelnią na świecie jest Massachusetts Institute of Technology. University of Ofxord w tamtym rankingu zajął trzecie miejsce.
Źródło: World’s Best Universitie, QS World University Ranking
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock