Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny

Autor:
ads,
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Szwed Svante Paabo został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycia "dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - przekazano. Tegoroczny laureat jest synem innego szwedzkiego noblisty.

Nobel w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznawany jest przez Zgromadzenie Noblowskie szwedzkiego Instytutu Karolinska i ma wartość 10 milionów koron szwedzkich (900 357 dolarów).

Jak wyjaśnił Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu, dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog Svante Paabo dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.

Paabo odkrył też, że transfer genów wymarłych człowiekowatych do genomu człowieka współczesnego (Homo sapiens) następował po wyjściu przodków ludzi z Afryki, około 70 tys. lat temu. Ustalił również, że przepływ genów od wymarłych człowiekowatych do genomu współczesnego człowieka odgrywa istotną rolę w dzisiejszych czasach - na przykład wpływa na to, jak nasz układ odpornościowy reaguje na infekcje - napisał Komitet Noblowski.

Svante Paabo jest synem innego noblisty, szwedzkiego biochemika Sune Bergstroema, który Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny otrzymał w 1982 roku za badania nad prostaglandynami. 

"Moim zdaniem jest to pierwsza Nagroda Nobla przyznana za podróż w czasie"
"Moim zdaniem jest to pierwsza Nagroda Nobla przyznana za podróż w czasie" TVN24

Nobel 2021

Ubiegłoroczną nagrodę w dziedzinie medycyny otrzymali Amerykanie David Julius i Ardem Patapoutian za odkrycie receptorów w ludzkiej skórze, które wyczuwają temperaturę i dotyk, przekształcając fizyczne oddziaływanie w impulsy nerwowe.

Stworzone w testamencie szwedzkiego wynalazcy dynamitu i biznesmena Alfreda Nobla nagrody za osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury i pokoju przyznawane są od 1901 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads, pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości