Jest nakaz aresztowania Szojgu i Gierasimowa

Źródło:
PAP, Reuters, RIA Nowosti
Putin i Szojgu obserwują przebieg ćwiczeń Zapad. Nagranie archiwalne
Putin i Szojgu obserwują przebieg ćwiczeń Zapad. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum
wideo 2/3
Putin i Szojgu obserwują przebieg ćwiczeń Zapad-2021Reuters Archiwum

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa.  

Jak podała agencja Reuters, powodem wydania nakazów aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, a także szefa sztabu generalnego armii rosyjskiej Walerija Gierasimowa są zarzuty wydawania rozkazów dotyczących ataków na obiekty cywilne i ludność cywilną w Ukrainie.

Sąd oskarżył Szojgu i Gierasimowa za dokonanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości noszących znamiona "czynów nieludzkich" - poinformowała agencja AP.

W marcu zeszłego roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie wówczas uznali, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK objął wówczas nakazem aresztowania także rosyjską komisarz do spraw dzieci Marię Lwową-Biełową.

Były minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i Walerij Gierasimow. Zdjęcie z grudnia 2022 roku PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał

Czym jest Międzynarodowy Trybunał Karny?

Mający swoją siedzibę w Hadze Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął działalność w 2002 roku, na mocy podpisanego cztery lata wcześniej Statutu Rzymskiego. Jest to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy mający ścigać i sądzić sprawców przestępstw o charakterze międzynarodowym na podstawie prawa międzynarodowego. Do takich przestępstw zalicza się m.in. zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne oraz zbrodnie agresji. MTK jest jednym z organów ONZ.

W Trybunale zasiada 18 sędziów wybieranych w tajnym głosowaniu przez państwa, które poddały się jego jurysdykcji. Każde z państw może przedstawić dwie kandydatury sędziów - mają być to osoby o "wysokich kwalifikacjach sędziowskich i moralnych".

MTK jest uprawniony do zajmowania się przypadkami wymienionych powyżej zbrodni popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły Statut Rzymski. Haski trybunał może sądzić wyłącznie osoby fizyczne i wyłącznie za czyny popełnione po wejściu w życie Statutu.

Reakcje w Moskwie

Propagandowa rosyjska agencja RIA Nowosti w depeszy dotyczącej nakazów aresztowania Szojgu (obecnie pełni on mało znaczącą funkcję sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji - red.) i Gierasimowa zaznaczyła, że "jurysdykcji MTK nie uznają kraje, w których mieszka ponad połowa ludności świata. Są wśród nich Rosja, Azerbejdżan, Białoruś, Egipt, Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Chiny, Arabia Saudyjska, USA i Turcja".

Rada Bezpieczeństwa Rosji zareagowała na decyzję MTK stwierdzeniem, że została ona podjęta "w ramach wojny hybrydowej Zachodu przeciwko Rosji".

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Reuters, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Tagi:
Raporty: