"Węgry chciałyby stać się jednym z filarów resetu" z Rosją

Aktualizacja:

Węgry chciałyby być jednym z filarów resetu stosunków między Unią Europejską i Rosją - powiedział szef MSZ Węgier Peter Szijjarto w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant". Szef węgierskiej dyplomacji wyraził nadzieję na złagodzenie sankcji.

- Stanowisko Węgier jest maksymalnie jasne: sankcje są nieskuteczne i szkodliwe, w tym dla gospodarki rosyjskiej, a dla europejskiej - bez wątpienia. I podczas spotkań z biznesmenami amerykańskimi i niemieckimi widoczne jest, że oni podzielają te poglądy - powiedział "Kommiersantowi" szef węgierskiego MSZ. Wyjaśnił, że Węgry w ciągu trzech lat straciły 6,5 mld dolarów potencjalnego zysku z eksportu.

Dialog Rosji z USA

Pytany o to, czy istnieje szansa na złagodzenie sankcji podczas szczytu UE w marcu Peter Szijjarto odpowiedział. - Mam taką nadzieję, ale wiele zależy od dialogu rosyjsko-amerykańskiego. Jak stwierdził dyplomata, dialog ten może wywrzeć wpływ na całą UE.

- Jeśli w dialogu Moskwy i Waszyngtonu dojdzie do pozytywnej zmiany, to będzie łatwiej przekonać naszych przyjaciół w Europie, by podążali taką samą drogą. Jest jasne, że biznes jest przeciwny polityce sankcji - wskazał minister.

- Jeśli chodzi o współpracę między Rosją i Unią Europejską, Węgry chciałyby stać się jednym z filarów resetu stosunków - podkreślił Szijjarto. Zdaniem ministra "jeśli Europa nie zbuduje dialogu z Moskwą na bazie pragmatyzmu, to UE wiele straci, w tym jeśli chodzi o konkurencję z Chinami, USA i Wielką Brytanią".

Pragmatyczne partnerstwo

- Doświadczenie historyczne Węgier pokazuje, że w konflikcie między Zachodem i Wschodem, między USA i ZSRR, wspólnotą transatlantycką i Rosją - Europa Środkowa zawsze przegrywa. (...) Dlatego nasz kraj jest zainteresowany zrównoważonym, pragmatycznym i opartym na dialogu partnerstwem między Rosją i USA. Mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach i miesiącach Moskwa i Waszyngton zdołają zbudować bardziej pragmatyczne partnerstwo - powiedział szef węgierskiej dyplomacji.

Szijjarto zapowiedział w wywiadzie, że głównym tematem lutowej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Budapeszcie będzie współpraca gospodarcza.

Szef MSZ Węgier przebywał w poniedziałek w Moskwie z roboczą wizytą, gdzie przeprowadził rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP