Można zaufać Teheranowi? Nowy dokument o sieci atomowego zaopatrzenia

Uran wzbogacany jest w wirówkachUS Department of Energy

Wielka Brytania poinformowała oenzetowski panel zajmujący się sankcjami o aktywnej irańskiej sieci nuklearnego zaopatrzenia powiązanej z dwiema objętymi międzynarodowymi obostrzeniami firmami - informuje agencja Reutera, powołując się na poufny raport, do którego miała wgląd.

Istnienie takiej sieci może wzmóc zachodnie obawy co do tego, czy można zaufać Teheranowi w kwestii jego zobowiązań do ograniczenia swojego programu atomowego. Wszystko to na kilkanaście tygodni przed 30 czerwca, do kiedy ma zostać podpisane porozumienie Iranu z Grupą 5+1 (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny oraz Niemcy).

Jak pisze Reuters, Londyn 20 kwietnia tego roku poinformował Panel Ekspertów (monitorujący , że "jest świadom aktywnej sieci nuklearnego zaopatrzenia powiązanej z Iran's Centrifuge Technology Company (TESA) oraz Kalay Electric Company (KEC)". KEC jest objęty oenzetowskim a TESA unijnymi i amerykańskimi sankcjami ze względu na swoją rolę w irańskim programie.

Dokument widziany przez agencję Reutera nie ujawnia dalszych szczegółów. Sam Panel zaś twierdzi, że informacje od Brytyjczyków są zbyt świeże, by poddać je szczegółowemu i wyczerpującemu dochodzeniu. Przedstawiciele brytyjskiej misji przy ONZ sprawy nie komentują.

Panel Ekspertów dodał też, że nie otrzymał żadnych innych nowych raportów od państw członkowskich na temat nuklearnego zaopatrzenia. Dodał jednak, że przyczyną takiego stany rzeczy może być chęć powstrzymania się od psucia atmosfery negocjacji atomowych z Iranem, a do Panelu dochodzą sygnały o tym, że Iran podejmował np. próby nabycia kompresorów kluczowych do procesu wzbogacania uranu.

Czas do 30 czerwca

2 kwietnia Iran i mocarstwa z grupy 5+1 (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny oraz Niemcy) zawarły w Lozannie w Szwajcarii wstępne porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego. Zawiera ono kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego, który ma zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej. Według Amerykanów wstępne porozumienie zakłada m.in., że ograniczenia dotyczące wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat, a irańskie zdolności wzbogacania uranu mają zostać ograniczone o ponad dwie trzecie. W zamian za ograniczenie programu amerykańskie i europejskie sankcje nałożone na Teheran mają być stopniowo uchylane, ale dopiero po potwierdzeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że Iran wypełnia wynikające z umowy zobowiązania.

Iran stoi na stanowisku, że sankcje mają zostać zniesione natychmiast po podpisaniu porozumienia.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: US Department of Energy

Tagi:
Raporty: