"Ograniczają zakres kryminalizacji podżegania do nienawiści". Polskie przepisy na celowniku Unii

Autor:
akr
Źródło:
PAP
Mural miał walczyć z mową nienawiści. Został zdewastowany
Mural miał walczyć z mową nienawiści. Został zdewastowanyZZK we Wrocławiu
wideo 2/4
ZZK we WrocławiuMural miał walczyć z mową nienawiści. Został zdewastowany

Belgia, Bułgaria, Finlandia, Szwecja i Polska to kraje, wobec których Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszenia unijnego prawa. Chodzi o brak pełnego wdrożenia prawa Unii Europejskiej, kryminalizującego mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści.

Jak poinformowała Komisja Europejska, chodzi o zwalczanie rasizmu i ksenofobii za pomocą prawa karnego. Przepisy unijne w tej kwestii mają zagwarantować, aby "poważne przejawy rasizmu i ksenofobii podlegały skutecznym, proporcjonalnym i odstraszającym sankcjom karnym w całej UE".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zastrzeżenia wobec Belgii i Bułgarii

Zdaniem KE, przepisy Belgii i Bułgarii nie gwarantują, że sądy uwzględniają motywację rasistowską i ksenofobiczną jako czynnik obciążający dla wszystkich popełnionych przestępstw, a zatem nie gwarantują skutecznego i odpowiedniego ścigania przestępstw z nienawiści.

Bułgaria - w opinii Komisji – "nie dokonała prawidłowej transpozycji kryminalizacji określonych form mowy nienawiści, które podżegają do przemocy lub nienawiści, a mianowicie publicznego przyzwolenia, zaprzeczenia lub rażącej trywializacji zbrodni międzynarodowych i Holokaustu".

"Polska nieprawidłowo transponowała kryminalizację mowy nienawiści"

KE oceniła też, że "polskie ramy prawa karnego nie transponują prawidłowo mowy nienawiści podżegającej do przemocy na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz ograniczają zakres kryminalizacji podżegania do nienawiści".

"Ponadto Polska nieprawidłowo transponowała kryminalizację określonych form mowy nienawiści, pomijając rażącą trywializację przestępstw międzynarodowych i Holokaustu oraz ograniczając kryminalizację zaprzeczania i usprawiedliwiania tych przestępstw tylko do przypadków, w których popełniono takie przestępstwa przeciwko obywatelom polskim" – czytamy w komunikacie.

W kontekście prawa wspólnotowego transpozycja oznacza przeniesienie przepisów unijnych, zawartych na przykład w dyrektywach, do systemu prawa danego kraju członkowskiego.

KE: Finlandia i Szwecja nieprawidłowo wdrożyły przepisy

Finlandia i Szwecja - w opinii Komisji - nieprawidłowo wdrożyły przepisy dotyczące mowy nienawiści podżegającej do przemocy. W efekcie nie kryminalizują one mowy nienawiści, gdy jest ona skierowana do poszczególnych członków grupy określonej przez odniesienie do rasy, koloru skóry, religii, pochodzenia narodowego lub etnicznego.

"Ponadto Finlandia i Szwecja nie dopuszczają do kryminalizacji określonych form mowy nienawiści, a mianowicie publicznego przyzwolenia, zaprzeczenia lub rażącej trywializacji zbrodni międzynarodowych i Holokaustu. Finlandia nie zapewniła również, aby przestępstwa dotyczące rasizmu i ksenofobii mogły być ścigane i karane bez zawiadomienia lub oskarżenia ze strony ofiary" – dodano.

Czas na wyjaśnienia

Belgia, Bułgaria, Finlandia, Szwecja i Polska mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do kwestii poruszonych przez Komisję. Jeżeli Komisja uzna wyjaśnienia za niewystarczające, może zdecydować o przejściu do drugiego etapu procedury.

W październiku 2020 r. KE uruchomiła podobne procedury wobec Estonii i Rumunii. Komisja nadal ocenia wdrożenie unijnych przepisów także w innych państwach członkowskich.

Rzecznik praw obywatelskich o walce z mową nienawiści
Rzecznik praw obywatelskich o walce z mową nienawiści mówił już w maju 2019 rokutvn24

Autor:akr

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP