Tajemnica Bałtyku. Zespół badaczy płynie w stronę wraku

Źródło:
PAP
Do zatonięciu promu MS Estonia doszło 28 września 1994 roku
Do zatonięciu promu MS Estonia doszło 28 września 1994 rokuReuters archive
wideo 2/2
Do zatonięciu promu MS Estonia doszło 28 września 1994 rokuReuters archive

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął podróż na dno Bałtyku, by badać wrak promu Estonia. Statek zatonął w 1994 roku, zginęło wówczas 852 ludzi. Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof morskich XX wieku. Głośny film dokumentalny na temat przyczyn wypadku doprowadził do wznowienia dochodzenia.

OGLĄDAJ "ESTONIA - KATASTROFA NA MORZU. NOWE FAKTY" W TVN24 GO

Statek badawczy Viking Reach wypłynął we wtorek ze szwedzkiego portu w Karlskronie. Zespół ma rozpocząć prace na wraku promu w środę. Wyprawa jest współorganizowana przez instytucje estońskie, szwedzkie, fińskie i norweskie.

Naukowcy planują pozyskać kilka próbek z wraku, w tym z uszkodzonej prawej burty promu i powierzchni kadłuba. Chcą też sfilmować pokład samochodowy Estonii, a także wydobyć rampę dziobową i fragmenty poszycia kadłuba.

Badania będą prowadzone przy użyciu łodzi podwodnych, bez wchodzenia nurków do wnętrza wraku.

Wznowienie śledztwa w sprawie jednej z najtragiczniejszych katastrof morskich XX wieku

Do katastrofy promu Estonia doszło we wrześniu 1994 roku. Płynący z Tallina do Sztokholmu statek, na którego pokładzie było prawie tysiąc osób, zatonął na Morzu Bałtyckim. Zginęły 852 osoby, głownie obywatele Szwecji. Wielu ciał nie udało się wydobyć. Przeżyło jedynie 137 osób. To jeden z najtragiczniejszych wypadków morskich w historii powojennej Europy. Jego przyczyna nadal owiana jest tajemnicą, a sposób prowadzenia śledztwa przez szwedzkich śledczych do dziś jest krytykowany przez rodziny ofiar.

Nowe dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy wszczęto po emisji w 2020 roku filmu dokumentalnego Discovery "Estonia - katastrofa na morzu", którego twórcy, dwaj Szwedzi, ujawnili nieznane wcześniej poważne uszkodzenia wraku po prawej stronie burty.

Śledczy w 2021 roku przeprowadzili pierwsze od lat nurkowania w miejscu spoczynku wraku na dnie Morza Bałtyckiego. Wrak spoczywa na głębokości około 80 metrów w rejonie fińskiej wyspy Uto, między południowo-zachodnim wybrzeżem Finlandii a archipelagiem Wysp Alandzkich.  

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: PAP