"Stary przyjaciel" z wizytą w Pekinie. "Nasze związki z Chinami są dla nas bardzo cenne"


Chinom zależy na pogłębianiu "strategicznego zaufania", łączącego je z Iranem – oświadczył szef chińskiego MSZ Wang Yi podczas spotkania ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Na spotkaniu w rządowym kompleksie hotelowym w Pekinie Wang pogratulował Zarifowi jego niedawnego wystąpienia na 55. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), gdzie oskarżał Izrael o dążenie do wojny. - Widziałem w telewizji, jak głośno i wyraźnie bronił pan praw Iranu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Myślę, że oglądały to również setki milionów Chińczyków i stał się pan osobą znaną - powiedział szef chińskiej dyplomacji. Wang określił Zarifa jako "starego przyjaciela" i wyraził nadzieję, że ich spotkanie przyczyni się do "pogłębienia strategicznego zaufania" pomiędzy Chinami a Iranem oraz do rozwoju "wszechstronnego i strategicznego partnerstwa" tych krajów. Chiny chciałyby, aby rola Iranu w regionie była jeszcze bardziej konstruktywna – dodał, cytowany w komunikacie chińskiego MSZ.

Oprócz Zarifa do Pekinu przyjechali m.in. przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani i minister do spraw ropy Bidżan Zanganeh. W ubiegłym roku Iran był czwartym co do wielkości dostawcą ropy do Chin, które były największym odbiorcą tego surowca z Iranu. - Nasze związki z Chinami są dla nas bardzo cenne. Uważamy wszechstronne partnerstwo strategiczne pomiędzy Iranem a Chinami za jedne z naszych najważniejszych relacji - powiedział szef irańskiego MSZ podczas spotkania z Wangiem.

Chiny na Bliskim Wschodzie

W ubiegłym roku prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu swojego kraju z umowy nuklearnej z Iranem i odmrożeniu sankcji gospodarczych przeciwko temu państwu. Decyzji sprzeciwiali się europejscy sojusznicy Waszyngtonu, a także Chiny, które tradycyjnie nie odgrywały znaczącej roli w dyplomacji i konfliktach na Bliskim Wschodzie, mimo że sprowadzają z tego regionu ropę. Ostatnio starają się jednak zwiększyć swoje wpływy, zwłaszcza w świecie arabskim – ocenia agencja Reutera. Chiny utrzymują bliskie stosunki z Iranem, ale również z Arabią Saudyjską, która jest z nim skonfliktowana. W 2017 roku wizytę w Pekinie złożył saudyjski król Salman, a w tym tygodniu chińską stoicę ma odwiedzić następca tronu, książę Muhammad ibn Salman.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: