"Jestem przekonana, że uda się utrzymać porozumienie z Iranem"


Ważne jest dla nas, aby utrzymać porozumienie nuklearne z Iranem w takim kształcie, jak obecnie. Renegocjacja naszym zdaniem jest niemożliwa - powiedziała w środę dziennikarzom w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini po zakończeniu dwudniowej wizyty w USA.

Przyszłość krytykowanego przez prezydenta USA Donalda Trumpa porozumienia była głównym tematem dwudniowych rozmów szefowej unijnej dyplomacji w Waszyngtonie.

Mogherini powiedziała w środę dziennikarzom, że w Waszyngtonie spotkała się z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej (MAEA) Yukiyą Amano, który potwierdził w rozmowie z nią, że agencja ma wystarczający dostęp do Iranu, by móc ocenić, czy realizuje on zapisy porozumienia.

Mówiła też, że Unia Europejska ma zaufanie do MAEA, która jest niezależną i wyspecjalizowaną agencją.

Przestrzegała USA przed izolacją

Wcześniej, na zakończenie wizyty w USA, szefowa unijnej dyplomacji stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami, że stanowisko Unii Europejskiej wobec umowy nuklearnej jest jednolite.

Ostrzegła, że Stanom Zjednoczonym grozi "izolacja na arenie międzynarodowej", jeśli będą się starać renegocjować niektóre warunki porozumienia, czego domaga się Trump. Mogherini dopytywana w środę, czy widzi możliwość nałożenia na Iran sankcji związanych z jego programem rozwoju rakiet balistycznych, odpowiedziała, że należy oddzielić tę kwestię od porozumienia nuklearnego.

Podobnie - jak mówiła - należy potraktować osobno kwestię zaangażowania Iranu w konflikt w Syrii i Jemenie. Dodała, że tymi problemami Unia Europejska zajmuje się oddzielnie. Podkreśliła, że w tym właśnie kontekście utrzymane zostały na przykład sankcje nałożone na Teheran.

Porozumienie z Iranem

Międzynarodowa umowa zmierzająca do powstrzymania prac Iranu nad produkcją broni atomowej została zawarta z władzami w Teheranie w lipcu 2015 roku przez Chiny, Francję, Rosję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone - pięć mocarstw nuklearnych, które są zarazem stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ - oraz przez Niemcy i UE. W zamian za rezygnację Iranu z dalszych prac nad bronią nuklearną i zgodę na przeprowadzanie międzynarodowych inspekcji irańskich urządzeń nuklearnych Rada Bezpieczeństwa ONZ zgodziła się na zniesienie sankcji wobec Iranu. Trump w ubiegłym miesiącu odmówił poświadczenia, że Iran spełnia warunki tej międzynarodowej umowy zawartej za prezydentury jego demokratycznego poprzednika Baracka Obamy. Obecny prezydent USA uzależnił takie poświadczenie oraz ewentualne ukaranie Iranu dodatkowymi sankcjami za złamanie warunków porozumienia nuklearnego od decyzji Kongresu. Amerykańscy ustawodawcy pracują obecnie nad poprawkami do ustawy, która zobowiązuje prezydenta USA do poświadczania co kwartał, że Iran spełnia warunki umowy.

Autor: mart//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: