TVN24 | Świat

Media: była przywódczyni Mjanmy Aung San Suu Kyi usłyszała kolejny wyrok

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Aung San Suu Kyi, demokratycznie wybrana przywódczyni Mjanmy (dawniej: Birmy), obalona w czasie puczu wojskowego, została w środę ponownie skazana. Tym razem usłyszała wyrok pięciu lat więzienia w związku z oskarżeniem o korupcję - przekazał urzędnik zaznajomiony ze sprawą, cytowany przez Associated Press.

Aung San Suu Kyi, której rząd obalono w lutym zeszłego roku w wyniku przewrotu wojskowego, uznano za winną rzekomego przyjęcia złota i setek tysięcy dolarów łapówki z rąk wysoko postawionego polityka.

Birmańska przywódczyni i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla została już wcześniej skazana na sześć lat pozbawienia wolności za domniemany nielegalny import krótkofalówek i złamanie obostrzeń covidowych.

Aung San Suu KyiPradeep Gaurs/Shutterstock

Zdaniem jej zwolenników zarzuty i proces zostały spreparowane przez juntę, by uzasadnić obalenie w lutym ubiegłym roku rządu jej partii - Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD).

Pucz wojskowy w Mjanmie

Mjanma pogrążona jest w chaosie od puczu z 1 lutego 2021 roku, gdy wojsko przejęło władzę w kraju, odsuwając od niej wybrany demokratycznie rząd. Później armia i podległe jej służby bezpieczeństwa wielokrotnie brutalnie tłumiły strajki i protesty przeciwko wojskowej dyktaturze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pradeep Gaurs/Shutterstock

Tagi:
Raporty: