Kolejne zarzuty wobec obalonej przywódczyni. "Nie wiemy, jakie są powody"

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Prawnicy obalonej na początku lutego demokratycznie wybranej przywódczyni Mjanmy Aung San Suu Kyi poinformowali, że usłyszała ona nowe zarzuty korupcyjne w sądzie w Mandalaj. Dokładne przyczyny oskarżeń nie są znane. 

Jak przekazała Agencja Reutera, zespół prawny byłej przywódczyni Mjanmy (Birmy) nie dysponuje szczegółowymi informacjami na temat zarzutów stawianych Aung San Suu Kyi. Poinformowano jednak, że dotyczą one kwestii korupcyjnych, a dwa z nich usłyszał także jeden z byłych ministrów w jej rządzie. - Nie wiemy, czemu ją oskarżają. Nie wiemy, jakie są powody – mówiła adwokat oskarżanej Min Min Soe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

14 czerwca rozpoczął się pierwszy proces Aung San Suu Kyi dotyczący zarzutów złamania restrykcji covidowych w czasie kampanii wyborczej i nielegalnego posiadania krótkofalówek. Przywódczyni ponadto stawiane są zarzuty korupcji i złamania przepisów o ochronie tajemnic państwowych. Grozi jej wieloletnie więzienie i wykluczenie z polityki.

Aung San Suu KyiShutterstock

Przewrót w Mjanmie

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla przebywa w areszcie od zamachu stanu z 1 lutego. Junta, która obaliła jej demokratycznie wybrany rząd, postawiła Suu Kyi szereg zarzutów, które jej obrona uznaje za fałszywe i motywowane politycznie.

Od puczu Mjanma pogrążona jest w chaosie, wielu ludzi strajkuje, a wojskowe władze brutalnie tłumią masowe protesty społeczne. Według aktywistów siły policyjne i wojskowe zabiły od puczu co najmniej 900 osób. W tym samym czasie kraj mierzy się z kolejną, trzecią falą pandemii COVID-19, a liczba nowych infekcji od kilku dni gwałtownie rośnie.

Pucz w MjanmiePAP/Reuters

Autor:ft/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości