Belavia zapewnia, że nie przyjmie obywateli Iraku, Syrii, Jemenu i Afganistanu na loty z Dubaju

Autor:
akw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Białoruskie linie lotnicze Belavia ogłosiły, że na pokład samolotów z Dubaju na Białoruś nie będą przyjmowani obywatele Afganistanu, Iraku, Jemenu i Syrii. W oświadczeniu przekazano, że w październiku liczba lotów do Mińska z największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzrosła z trzech do pięciu tygodniowo.

Białoruski przewoźnik narodowy w komunikacie oświadczył, że w związku z decyzją o nieprzyjmowaniu obywateli czterech państw zintensyfikuje kontrole dokumentów podczas rejestracji pasażerów. Linie Belavia zapewniły, że "w ciągu wielu lat nie wykonywały regularnych ani czarterowych lotów do Afganistanu, Iraku, Jemenu i Syrii, a także nigdy nie sprzyjały" przewozowi migrantów na Białoruś.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W oświadczeniu napisano, że samoloty kursujące pomiędzy Mińskiem i Dubajem zapełniali głównie białoruscy turyści i "liczba lotów z początkiem podróży z Dubaju była minimalna". Dodano, że w październiku "w związku ze zwiększeniem popytu ze strony operatorów turystycznych" liczba lotów z Mińska do Dubaju wzrosła z trzech do pięciu tygodniowo.

Podano również, że w związku "ze zwiększonym zainteresowaniem mediów" linie lotnicze wzmocniły kontrole przepisów wizowych i migracyjnych na wszystkich kierunkach.

Embraer 175 linii Belavia na lotnisku w MińskuFisher_Y / Shutterstock

Przewoźnicy ucinają połączenia z Mińskiem

O tym, jak wygląda podróż na linii Dubaj-Mińsk, opowiedziała pod koniec października w rozmowie z dziennikarzem TVN24 dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska z projektu "Visa to nowhere" Outriders. - Samolot mieścił na pokładzie około dwieście osób. 95 procent to byli migranci. Patrząc po paszportach, to byli obywatele Iraku oraz Syrii - mówiła.

W piątek Belavia poinformowała, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu nie będą przyjmowani na pokład jej samolotów latających z Turcji. Z zamieszczonej na stronie białoruskiego przewoźnika informacji wynika, że decyzja ta motywowana była prośbą Turcji, a weszła w życie 12 listopada.

W środę polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu. W czwartek Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji wydała zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, udających się na Białoruś. W sobotę o wstrzymaniu lotów na Białoruś poinformowały syryjskie linie lotnicze Cham Wings, tłumacząc tę decyzję "krytyczną sytuacją na granicy Białorusi i Polski".

>> Bruksela chce "czarnej listy" linii lotniczych, które przewożą na Białoruś migrantów

Wcześniej Unia Europejska i Stany Zjednoczone nie wykluczyły nałożenia sankcji na linie lotnicze, które dostarczają migrantów z Bliskiego Wschodu na Białoruś, skąd następnie próbują oni nielegalnie wejść na teren Unii.

Migranci wciąż przylatują do Mińska, próbują dostać się do UE
Migranci wciąż przylatują do Mińska, próbują dostać się do UETVN24

Stan wyjątkowy na granicy, zakaz pracy dziennikarzy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy wydanego na wniosek Rady Ministrów stan wyjątkowy wprowadzono najpierw na 30 dni, po czym w końcu września Sejm zgodził się na przedłużenie go o kolejne 60.

Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. 

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział w sobotę w radiu RMF FM, że dziennikarze z redakcji, które mają ogólnopolski zasięg, będą mogli pracować w strefie przygranicznej na zasadach określonych przez Straż Graniczną. Taką możliwość ma wprowadzić nowelizacja ustawy o ochronie granicy, która będzie obowiązywać po zakończeniu stanu wyjątkowego.

Sytuacja przy granicy w Kuźnicy (nagranie MSWiA z 14 listopada)
Sytuacja przy granicy w Kuźnicy (nagranie MSWiA z 14 listopada)

Autor:akw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fisher_Y / Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości