Tyre Nichols zmarł po interwencji policji. Rozwiązano oddział SCORPION, z którego pochodzili funkcjonariusze

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Odział policyjny SCORPION z Memphis (Tennessee), w którego skład wchodzili funkcjonariusze zamieszani w śmiertelne pobicie Tyre'a Nicholsa, został w sobotę rozwiązany. Sprawa śmierci 29-latka wzbudziła falę oburzenia w USA i doprowadziła do protestów w amerykańskich miastach. 

Czarnoskóry 29-letni Tyre Nichols zmarł 10 stycznia, trzy dni po aresztowaniu w brutalny sposób przez pięciu, także czarnoskórych, policjantów z Memphis w stanie Tennessee. Zostali oni oskarżeni o morderstwo drugiego stopnia.

Rozwiązany oddział policyjny SCORPION

"W najlepszym interesie wszystkich było trwałe wyłączenie oddziału SCORPION (Street Crimes Operation to Restore Peace in Our Neighborhoods)" - głosi wydane w sobotę oświadczenie Departamentu Policji w Memphis. Stwierdza ono, że funkcjonariusze SCORPION zgodzili się na to "bez zastrzeżeń". SCORPION był nieaktywny od czasu aresztowania Nicholsa 7 stycznia.

Jak podała CBS News, powołując się na źródła policyjne, "zespoły zwalczające przestępczość patrolowały w grupach i czasem stosowały uzasadnione zatrzymania na drogach w celu wykrycie brutalnych przestępców, narkotyków lub broni".

"Podczas gdy działania kilku osób hańbią SCORPION, konieczne jest, abyśmy my, Departament Policji w Memphis, podjęli proaktywne kroki w procesie uzdrawiania niezbędnym dla wszystkich" - podkreślono w oświadczeniu.

Zginął po interwencji policji

Na opublikowanych czterech nagraniach z 7 stycznia z kamer na mundurach policjantów widać, jak policjanci wyciągają Nicholsa z jego samochodu i przyciskają do ziemi. Mężczyzna początkowo nie stawia oporu, lecz później wymyka się z rąk funkcjonariuszy i ucieka. Następnie zostaje schwytany, a piątka policjantów bije go na zmianę, kopiąc go w głowę, okładając pięściami, pałką i rażąc paralizatorem. 29-letni Nichols leżał na ziemi, wzywając swoją matkę.

Ofiara trafiła do szpitala w stanie krytycznym i zmarła trzy dni później na skutek odniesionych ran.

Sprawa Nicholsa wzbudziła oburzenie w USA, doszło do protestów, a władze stanowe i federalne poczyniły przygotowania, przygotowując się do ewentualnych zamieszek.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości