"Historyczna" decyzja meksykańskiego sądu. Zakaz rekreacyjnego spożycia marihuany niekonstytucyjny

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, Deutsche Welle

Sąd Najwyższy Meksyku uznał, że zakaz rekreacyjnego wykorzystywania marihuany jest niekonstytucyjny. Sąd wezwał rząd i Kongres do formalnej legalizacji używania konopi. Za taką rekomendacją głosowało 8, spośród 11 sędziów. W opinii agencji Reutera, decyzja Sądu Najwyższego przybliża ten kraj do otwarcia jednego z największych legalnych rynków marihuany na świecie.

Sąd Najwyższy po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że meksykański parlament nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia. Taka data została wyznaczona we wcześniejszym wyroku Sądu Najwyższego. 10 marca Izba Reprezentantów przyjęła wprawdzie ustawę, ale nie została ona zatwierdzona przez Senat w związku z całą listą poprawek wprowadzonych przez izbę niższą do tekstu. Agencja Reutera podkreśliła, że poniedziałkowa decyzja Sądu wzmaga presję na izbę wyższą, aby ta ostatecznie zgodziła się na przyjęcie ustawy legalizującej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wspierana przez lewicową administrację prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora ustawa mogłaby przynieść poważne zmiany w kraju od lat nękanym brutalną wojną między walczącymi o wpływy kartelami narkotykowymi – zauważył Reuters. W opinii agencji, legalizacja rekreacyjnego wykorzystania marihuany oznaczałaby także otwarcie jednego z największych na świecie rynków dla firm z USA i Kanady, które zajmują się uprawą konopi.

Decyzja sądu usuwa przeszkodę prawną

W krytykowanym przez aktywistów punkcie orzeczenia, sędziowie zdecydowali, iż korzystanie z marihuany w celach niemedycznych wymaga zgody władz medycznych kraju. Niemniej, decyzja o uznaniu zakazu rekreacyjnego korzystania z marihuany za niekonstytucyjny formalnie usuwa barierę prawną, by taką zgodę wydać.

Decyzją Sądu Najwyższego z marihuany w celach niemedycznych korzystać będą mogły jedynie osoby powyżej 18 roku życia. Po spożyciu konopi nie będą mogły podejmować żadnych ryzykowanych działań, takich jak na przykład prowadzenie samochodu. Zabronione jest także używanie marihuany w obecności dzieci. Orzeczenie sądu nie zezwala na sprzedaż marihuany, a posiadanie więcej niż 5 gram substancji pozostaje karalne.  

Nowe przepisy, o których przyjęcie przez Kongres upomniał się Sąd Najwyższy, pozwoliłyby na legalne posiadanie do 28 gram marihuany oraz uprawę do ośmiu krzaków rośliny na własny użytek. - Dzisiejsza data jest historyczna z punktu widzenia swobód - powiedział po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego, jego prezes Arturo Zaldivar.

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP, Reuters, BBC, Deutsche Welle