Colima drugi rok z rzędu najniebezpieczniejszym miastem świata

Źródło:
PAP, FFE, infobae.com
Władze Meksyku wysyłają żołnierzy do walki z przemocą. Nagranie archiwalne
Władze Meksyku wysyłają żołnierzy do walki z przemocą. Nagranie archiwalne
Reuters Archiwum
Władze Meksyku wysyłają żołnierzy do walki z przemocąReuters Archiwum

Ponad 140-tysięczna Colima położona na zachodzie Meksyku drugi rok z rzędu znalazła się na czele rankingu najniebezpieczniejszych miast świata - poinformowała meksykańska pozarządowa Obywatelska Rada do spraw Bezpieczeństwa Publicznego i Wymiaru Sprawiedliwości. Apeluje ona do władz o walkę z przemocą.

- Siódmy rok z rzędu meksykańskie miasto jest najbardziej brutalne na świecie. W 2023 roku najbardziej niebezpiecznym miastem na świecie była Colima, podobnie jak w 2022 roku – oznajmił przewodniczący meksykańskiej Obywatelskiej Rady do spraw Bezpieczeństwa Publicznego i Wymiaru Sprawiedliwości Jose Antonio Ortega, cytowany przez hiszpańską agencję EFE.

Rada przedstawiła listę 50 miast świata o najwyższym wskaźniku zabójstw na 100 tysięcy mieszkańców.

CZYTAJ TEŻ: Kierował zbrojnym ramieniem kartelu Sinaloa. "El Nini" został zatrzymany 

140 morderstw na 100 tysięcy mieszkańców

Colima zajęła pierwsze miejsce w tej statystyce, notując 140 morderstw na 100 tysięcy mieszkańców. Na kolejnych sześciu pozycjach tej listy znalazły się inne meksykańskie miasta: Ciudad Obregon, Zamora, Manzanillo, Tijuana, Zacatecas oraz Ciudad Juarez.

W mieście Ciudad Obregon na 100 tysięcy mieszkańców popełniano średnio 117 zabójstw.

Ortega stwierdził, że obecność meksykańskich miast w raporcie jest czymś "niezwykle poważnym, jest odzwierciedleniem przemocy, której doświadcza kraj".

- Musimy zażądać, aby kandydaci (w czerwcowych wyborach prezydenckich w Meksyku - red.) powiedzieli, co zamierzają zrobić w sprawie przemocy (...), abyśmy mogli rozsądnie głosować na tego, kto zaproponuje nam najlepsze rozwiązanie - oznajmił Ortega.

Pierwszą "10" najniebezpieczniejszych miast, które znalazły się w raporcie, zamykają, stolica Haiti Port-au-Prince, ekwadorski Guayaquil oraz położony w RPA Mandela Bay.

Obywatelska Rada do spraw Bezpieczeństwa Publicznego i Wymiaru Sprawiedliwości wskazała, że wspólną cechą najniebezpieczniejszych miast świata jest utrata na ich terenie kompetencji przez służby porządkowe podległe władzom państwowym. Ich miejsce, jak dodała, zajęły zorganizowane grupy przestępcze.

Meksykańska policja walczy z kartelami narkotykowymi. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Miejsce masowych morderstw

Według portalu argentyńskiej gazety "Infobae", "aby zrozumieć przyczyny eskalacji przemocy w Colimie", należy cofnąć się co najmniej do roku 2016, kiedy do miasta przybyli ci, których zadaniem było koordynowanie działalności kartelu narkotykowego Sinaloa (jednej z największych organizacji przemytniczych na świecie), a także uzyskanie dostępu do terenów kontrolowanych przez kartel Jalisco New Generation (CJNG), którym dowodził baron narkotykowy Nemesio Oseguera (nazywany El Mencho).

"Infobae" zaznacza, że do września 2017 roku Colima stała się miejscem masowych morderstw. W kolejnych latach sytuacja się pogarszała.

W zeszłorocznym raporcie meksykańskiej rady podano, że wskaźnik zabójstw na 100 tysięcy mieszkańców w Colimie wyniósł 181.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, FFE, infobae.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock