Mefedron zakazany w Unii

 
Nie będzie można kupić mefedronu w UniiTVN24

Używany w dopalaczach mefedron zakazany w całej Unii Europejskiej. Ministrowie sprawiedliwości poparli propozycje Komisji Europejskiej, by wprowadzić zakaz produkcji i sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Do tej pory, mefedron był zakazany w 15 krajach UE, w tym w Polsce. Nadal jednak można go było kupić legalnie w 12 pozostałych krajach UE. Wprowadzenie unijnego zakazu oznacza, że za produkcję, przemyt i sprzedaż mefedronu będą groziły kary w całej UE.

Mefedron w komisji

W październiku z propozycją ogólnego zakazu mefedronu wyszła Komisja Europejska. Jak tłumaczyła, środek ten jest niebezpiecznym narkotykiem, dostępnym w handlu internetowym i na ulicy. W piątek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding wyraziła zadowolenie "z szybkiej decyzji ministrów, by zakazać ten niebezpieczny narkotyk". - Naszym obowiązkiem jest chronienie młodych ludzi przed nowymi niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi, takimi jak mefedron - powiedziała.

Często stosowany

Mefedron (organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu, stosowany jako stymulant i empatogen), jest czwartym najczęściej używanym w UE narkotykiem (po konopiach indyjskich, ecstasy i kokainie) - podało w listopadzie w swym corocznym raporcie Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) w Lizbonie.

Niebezpieczny dla zdrowia i życia

Procedura wprowadzenia unijnego zakazu substancji psychoaktywnej jest wielostopniowa. Najpierw kraje wysyłają ostrzeżenia o pojawieniu się nowego narkotyku na rynku do Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie. Ta instytucja wraz z Europolem zbierają informacje, na podstawie których wydają ocenę ryzyka substancji.

W przypadku mefedronu stwierdzono, że jest wyłącznie pobudzającą substancją psychoaktywną. Nie ma natomiast żadnej wartości terapeutycznej, a przy tym jest niebezpieczny dla zdrowia i życia i prowadzi do uzależnienia.

Poza Polską, mefedron jest zakazany przepisami krajowymi w Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Francji, Irlandii, Luksemburgu, na Łotwie, Malcie, w Niemczech, Rumunii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24