Chcą opodatkować kły mamutów. Rocznie zbiera się dziesiątki ton kości

Kość słoniowa z mamutów jest ceniona przy wyrobie ozdób i biżuteriiWikipedia CC BY-SA 2.0 | Flying Puffin

Pozostałości mamutów stały się źródłem zarobków mieszkańców rosyjskiej Jakucji - w czwartek informuje agencja Reutera. Wymarłe zwierzęta stały się cennym i według wielu bardziej etycznym źródłem kości słoniowej, a lokalne władze rozważają już opodatkowanie ich wydobycia.

Kość słoniowa pozyskiwana z mamutów jest cenionym surowcem do wyrobu ozdób i biżuterii, zwłaszcza w Azji. Przez trudniących się jej sprzedażą zachwalana jest jako bardziej etyczna alternatywa dla kości z kłów słoni. Między innymi z tego powodu w wykonanej z mamucich kości biżuterii pojawiła się w 2010 roku ówczesna pierwsza dama Michelle Obama.

Kości legalne, ale tylko z powierzchni

Jak w czwartek informuje Reuters, około 90 procent światowych zasobów kości słoniowej z mamutów pochodzi z położonej na północnym-wschodzie Rosji Jakucji. Według jakuckiego ministra przemysłu i geologii Nikity Szepeljowa, tylko w ubiegłym roku pozyskano z mamucich skamieniałości w tym regionie 80 ton kości słoniowej.

Lokalne prawo zabrania co prawda prowadzenia prac ziemnych w celu wydobywania pozostałości po tych wymarłych zwierzętach, jednak dozwolone jest zbieranie ich szczątków leżących na powierzchni - potrzebne do tego jest jedynie rządowe, ważne pięć lat pozwolenie kosztujące 7500 rubli (ponad 500 złotych). Skamieniałe szczątki mamutów wymywane bywają na powierzchnię przez wiosenne roztopy.

Władze liczą na zyski

Pozyskujący mamucią kość starają się przyspieszać ten proces, używając specjalnych pomp o dużej mocy, za pomocą których usuwają wierzchnią warstwę ziemi. Takie działania są nielegalne, ponieważ powodują szkody w środowisku naturalnym. Ich sprawcy z reguły pozostają jednak bezkarni, ponieważ władze nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co dzieje się na olbrzymim i słabo zaludnionym terytorium Jakucji.

W związku z tym lokalne władze rozważają opodatkowanie mamucich kłów, tak samo jak opodatkowane są wszelkie inne surowce wydobywane z ziemi, jak złoto czy diamenty. - Niestety, nie otrzymujemy podatków z tej działalności - przyznał ostatnio w lokalnej telewizji prezydent Jakucji, Jegor Borysow.

Kilogram najwyższej jakości mamucich kłów w stanie surowym kosztuje obecnie w Jakucji od 430 dolarów w górę, w zależności od ich rozmiaru i tego, jak dobrze są zachowane. Jak twierdzi Reuters, duże, oczyszczone i przycięte kły osiągają w Azji ceny detaliczne sięgające setek tysięcy dolarów, a czasem jeszcze wyższe.

Niekoniecznie etyczne?

Nie wszyscy widzą jednak pozyskiwanie kości słoniowej z pozostałości mamutów jako rzeczywiście bardziej etyczną metodę. Przez obrońców przyrody podnoszony bywa argument, że dostarczenie na rynek dużej ilości kłów mamucich może nasilić nielegalne polowania na słonie, ponieważ przemytnicy nielegalnej kości słoniowej będą mogli sprzedawać ją jako pozyskaną nie ze słoni, ale właśnie z mamutów.

Mamuty włochate pojawiły się na ziemi około 4,8 miliona lat temu. Wymarły bardzo niedawno - zaledwie przed 3,6 tys. lat.

Mamuty włochate wyginęły zaledwie 3,5 tysiąca lat temuFlying Puffin | Wikipedia CC BY-SA 2.0

Autor: mm / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 2.0 | Flying Puffin