Małżeństwa jednopłciowe są w ich kraju nielegalne. Ale urządziły ślub


Małżeństwa jednopłciowe nie są w Chinach legalne, nie odstraszyło to jednak znanych aktywistek LGBT. Ubrane w suknie ślubne Li Tingting i Teresa Xu urządziły w czwartek w Pekinie skromną, nieformalną uroczystość, na którą zaprosiły przyjaciół.

Panny młode to znane w Chinach aktywistki LGBT. O 25-letniej Li Tingting stało się głośno, kiedy wraz z czterema innymi osobami została zatrzymana w marcu przez chińskie władze. W areszcie spędziła 37 dni. Nie mogła w tym czasie spotykać się ze swoją partnerką, bo nie była członkiem rodziny.

Kobiety mówią, że chciały zarejestrować swoje małżeństwo - tak jak ma to miejsce w przypadku par dwupłciowych - miały jednak zostać ostrzeżone przez policję, by nie robić zamieszania.

Nie przeszkodziło im to jednak w zorganizowaniu nieformalnego ślubu. Ubrane w suknie ślubne pozowały do zdjęć, a następnie udały się na weselny bankiet, na którym obecni byli ich przyjaciele i dziennikarze. Wypowiedziały słowa przysięgi małżeńskiej i wymieniły się obrączkami.

Inspiracja z USA

Kobiety mają nadzieję, że ich symboliczny gest zwróci uwagę na sytuację osób LGBT w Chinach. Jak przyznają, zainspirowała je w dużej mierze zeszłotygodniowa decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego, który orzekł, że małżeństwa osób jednej płci są legalne w całym kraju.

W ciągu ostatnich dwóch dekad akceptacja dla osób LGBT mieszkających w Chinach znacząco wzrosła. W 1997 r. zniesiono kary za kontakty homoseksualne, a kilka lat później homoseksualizm został wykreślony z listy zaburzeń psychicznych.

Brak akceptacji rodziców

Jak wyjaśniają Li Tingting i Teresa Xu, problemem jest często brak akceptacji ze strony rodziny. Xiaogang Wei z organizacji Gender Health Education Institute uważa, że część winy ponosi polityka jednego dziecka.

- Jeśli masz tylko jedno dziecko, chcesz, żeby było jak najbardziej "normalne" - tłumaczy w rozmowie z CNN.

Na czwartkowej uroczystości nie było rodziców Li Tingting. Jak bowiem wyjaśnia, wstydzą się jej.

Panny młode mogą liczyć jednak na większe wsparcie rodziców drugiej z kobiet. Spędzą miesiąc miodowy w jej rodzinnej miejscowości.

Żaden z krajów azjatyckich nie zalegalizował do tej pory małżeństw jednopłciowych.

Autor: kg/ja / Źródło: CNN