Wśród ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia trwa spór, czy małpia ospa stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus co prawda ogłosił w sobotę, że epidemia tej choroby osiągnęła już taką skalę, ujawnił jednak, że w zespole mającym o tym zdecydować nie było jednomyślności i musiał działać jako rozjemca. Jednocześnie podał, w której z grup ludności obserwuje się główne ogniska zakażeń.
Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w sobotę, że małpia ospa jest zagrożeniem globalnym, choć zespół WHO podejmujący decyzję w tej sprawie nie był w stanie wypracować jednolitego stanowiska. Dyrektor generalny WHO ujawnił, że był rozjemcą w sporze dotyczącym tego, czy epidemię rzeczywiście należy uznać za zagrożenie o takiej skali. Dziewięciu członków komisji ekspertów było przeciwnych ogłoszeniu zagrożenia na skalę światową, a sześciu było za.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef WHO: małpia ospa globalnym zagrożeniem dla zdrowia-
- Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych - stwierdził szef WHO.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak można się zarazić małpią ospą?
Małpia ospa na świecie
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Objawy – według WHO – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.
Małpia ospa w Polsce
Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, w Polsce wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych ospą małpią lub chorych na nią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie. Istnieje obowiązek zgłaszania każdego przypadku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: meteo