Małpia ospa jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia - ogłosił szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że mamy narzędzia, aby utrzymać kontrolę nad ogniskami zakażeń, a także powstrzymać dalszą transmisję. Ryzyko zakażenia wirusem w Europie WHO uznaje za "wysokie", a w skali całego świata za "umiarkowane".
Małpia ospa, której kolejne przypadki odnotowuje się na całym świecie, w tym w Polsce, została uznana przez szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa za globalne zagrożenie dla zdrowia. Informując o tym, zaznaczył on równocześnie, że mamy narzędzia, aby powstrzymać dalszą transmisję wirusa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak można się zarazić małpią ospą?
Szef WHO ogłosił, że małpia ospa jest globalnym zagrożeniem, choć zespół WHO podejmujący decyzję w tej sprawie, nie był w stanie wypracować jednolitego stanowiska. Tedros zdecydował się jednak na ogłoszenie najwyższego alertu dla tego wirusa po tym, jak - według sobotnich danych WHO - liczba zakażeń przekroczyła 16 tysięcy w 75 krajach. Tedros dodał, że do tej pory w wyniku ostatniej fali zakażeń zmarło pięć osób.
Zdaniem WHO dodatkowo wciąż za mało wiemy na temat sposobów transmisji wirusa, który tak szybko się rozprzestrzenił.
Małpia ospa jako globalne zagrożenie dla zdrowia dołączyła w tej sytuacji do koronawirusa SARS-CoV-2 i polio.
Ryzyko związane z małpią ospą na całym świecie WHO ocenia jako umiarkowane, poza Europą, gdzie oceniane jest ono teraz jako wysokie.
Małpia ospa na świecie
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.
Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, w Polsce wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Istnieje obowiązek zgłaszania każdego przypadku.
Źródło: Reuters, PAP, BBC
Źródło zdjęcia głównego: CDC