TVN24 | Świat

Dokumentował dramat Ukraińców i rosyjskie zniszczenia. Maks Levin nie żyje

TVN24 | Świat

Autor:
akw/
tam
Źródło:
LB.ua, rferl.org, gp.gov.ua

Po długich poszukiwaniach w pobliżu wsi Guta Mieżyhirska w obwodzie kijowskim, policjanci odnaleźli ciało dokumentalisty Maksa Levina. Fotograf od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę dokumentował zniszczenia obiektów cywilnych, posterunki ukraińskich żołnierzy i dramat mieszkańców zaatakowanego przez Rosję kraju.

Levin dokumentował przebieg rosyjskiej agresji na Ukrainę. 13 marca wyjechał do wsi Guta Mieżyhirska w obwodzie kijowskim. Towarzyszył mu Ołeksij Czernyszow, żołnierz i były fotograf. Ich los od tej pory nie był znany.

Niedługo potem okazało się, że w okolicy, w której przebywali, wybuchły intensywne walki.

Reporterzy bez Granic: piąty dziennikarz, który zginął od wybuchu wojny w Ukrainie

Prokuratura Rejonowa w Wyszogrodzie, potwierdzając śmierć fotografa, napisała w oświadczeniu, że został zamordowany przez żołnierzy rosyjskich dwoma strzałami. Poinformowano, że w sprawie wszczęto śledztwo. Zapewniono przy tym, że śledczy z obwodu kijowskiego dokumentują wszelkie zbrodnie dokonane przez agresora w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 38. doba inwazji

Reporterzy bez Granic, międzynarodowa organizacja obrony wolności prasy, podała, że Levin jest piątym dziennikarzem, który zginął w trakcie trwającej rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Organizacja dodała, że był nieuzbrojony i miał na sobie kurtkę sygnalizującą jego zawód. "Celowanie w dziennikarzy jest zbrodnią wojenną" - napisano.

Miejsce pobytu i los Czernyszowa nie zostały dotąd ustalone.

Maks Levin urodził się 7 lipca 1981 roku w obwodzie kijowskim. Portal LB.ua - dla którego pracował przez ponad dekadę - opisał, że o profesjonalnej fotografii marzył od nastoletnich lat. Ukończył politechnikę w stolicy kraju. Pracował jako fotoreporter i operator między innymi dla Reutera, BBC i Associated Press. Jego zdjęcia były publikowane także między innymi w "The Wall Street Journal" czy magazynie TIME. Tworzył projekty multimedialne dla WHO, ONZ, UNICEF czy OBWE.

Większość jego projektów dotyczyła wojny w Ukrainie.

Levin zostawił żonę i czterech nieletnich synów.

Maks LevinMax Levin/Facebook

Autor:akw/ tam

Źródło: LB.ua, rferl.org, gp.gov.ua

Źródło zdjęcia głównego: Max Levin/facebook

Tagi:
Raporty: